İETT ÖHO'da Değişen Otobüsler

B-1500 B-1502 B B-1522 B-1532 B-1533 B-1539 B-1542
B-1600 B-1622 B-1624 B-1628 B-1633 B-1640 B-1666
B-1705 B B-1727 B-1728 B-1730 B-1731 B-1751,1753,1754,1755,1757 B-1759 B-1770 kodlu araçların bazıları bakımlı gözükse de bunların da değişmesi gerekiyor bence diyeceğim de bölge de otobüs kalmadı 😃

Bir ÖHO 2024 model Akia almak isterse alabilir mi alamaz mı? Satışı var mı yani yoksa sadece İETT’ye ve dış ülkelere ihraç mı ediyorlar. Önceden satılırdı alanda olurdu çünkü Akia’ları da ondan sordum. Hoş zaten Akia’yı günahım kadar sevmem ya o da ayrı mesele.

Bana soracak olursanız öho araç değişimine gidecek olursa ;
Procity TR
Otokar
MB

Bence bu 3 model dışında devamı vasat . Yok akiaymış , tezellermiş , güleryüzmüş … Bunlar bırak İETT’yi , ÖHO ya bile girmemesi gereken araçlar bence . Son zamanlarda çok güzel alımlar yapıyorlar ( araç sahipleri ) . Procity TR ler mesela , ben gayet başarılı buluyorum bu araçları . Belki motor gücü olarak bir Otokar ya da MB olmayabilir ama mükemmel araçlar . Keza Otokar da aynı . Bence MB lerden sonra ÖHO daki en iyi araçlardan biri .

Akianın en son modeli her ne kadar İETT de kendine yer bulmuş olsada , ben ÖHO da görmek istemem . Ben başarılı bulmuyorum . Alınabilecek daha iyi markalar var .

Isuzu araçları bu zamana kadar hiç test etme şansım olmadı . Malum yaşadığım bölgede hiç yok . Bu yüzden iyi mi , kötü mü yorum yapamayacağım .

Birşey söylim mi bu güleryüz cobralara bende bir türlü oldum olası ısınamadım be arkadaşlar ne biliym ya.

Zaten mesela ben kalite vs. sıralamasında mesela

1 - MAN
2 - Mercedes-Benz
3 - Isuzu
4 - Otokar

diye gidiyorum bu arada sıralamda otokar 3. de olabilir emin değilim ama zaten otokar markasını ve kent otobüslerini çok seviyorum

Son düzenleme:
Temsa Avenue Plus modeli niye tercih edilmiyor? Ben 2024 yılında hiçbir aracın 0 Temsa Avenue Plus aldığını duymadım. Genelde hep Otokar Mercedes Isuzu BMC alımı oldu. Az çok Güleryüz alan da var. Akia da almıyorlar sanırım. Ama Temsa Avenue Plus tercih edilmemesi ilginç.

Temsa hayal kırıklığıdır. Mercedes’in, Isuzu’nun, Man’ın, Otokar’ın yanında lafı bile olmaması gerekir.
Hele rölantideyken bir titremesi var; arka taraflarda oturuluyorsa dişler birbirne çarpıp durur. Üstelik motor sesleri acayip rahatsız edici bir seviyeye geliyor belirli bir kullanımdan sonra.
Bazı mühendislik hatalarını saymadım bile.

Temsa avenue plus modeli üretilmiyor diyen de vardı ama bu bana tutarlı gelmiyor çünkü en son Adana BB almıştı biliyorsunuz. Hatta pardon Mardin BB’de almıştı

Son düzenleme:
Amacım Temsa’lardan soğutmak değil aslında ama maalesef bazı özellikleri ile gözüme battı.
Mühendislik hatalarına gelince;
1- En başta dar arka koridoru sayabilirim. O koridoru en fazla bir kişinin durabileceği şekilde tasarlamışlar. Bu da yolcu iniş-binişlerinde zorluk çıkartabilliyor.
2- Arka kapının hemen yanındaki ters ikili koltukların olduğu bölüm daracık.
3- Cam kenarında oturanlar için kol dayamak bu otobüslerde bir hayli zor.
4- Pencereler kocaman. Neredeyse camın yarısına denk geliyor. Acil çıkış diye yazmışlar fakat bir insanın oradan zorlukla çıkabileceğini düşünüyorum.
5- Orta kısım fazla boş bırakılmış (bu çok mühim değil ama koltuk koyulabilirdi diye düşünmekteyim)
6- Ön kısımdaki koltukların hepsi ters. (Şoför arkası ve sağındaki tekli hariç)
7- Arka kısımdaki koltuklardaki diz mesafesi biraz daha arttırılabilirdi.

Özetle aklıma gelenler bunlar. Bu araçların tek sevdiğim yanı ise yüksek tavan olmaları. Bu da ferah bir kabin hissiyatı veriyor.

2012-2013 model temsalarda aşırı derecede titreme sorunu var. Öho sahipleri aracın bu yüzden motor yediğini ve krank yamulttuğunu söylüyor.

2012-2015 arası procitylerde şaselerin çok esnediğinden dolayı şikayetler var. Bazılarının tutunma boruları falan bundan dolayı eğiliyor. Bozuk yollarda da trimler ve tavan şaseleri çok salınım yapıyor. Bazılarının yürür takımlarından da anormal sesler geliyor.

2018 öncesi voith şanzımanlı 290LF otokarların bazılarında hararet ve turbo kesme sorunu var. Otokarın şaseleri ve trimleri biraz daha sağlam.

Tezeller LF1200 modelinin şaselerinde paslanmalara denk geliyorum çoğunlukla. İç trimleri ve zemin döşemeleri çok kalitesiz. Araç man motorlu olduğu için tutuluyor yine de.

Konu görüntüleyen kullanıcılar