İETT'nin Otokar Kent XL Otobüsleri (Metrobüs)

Beykozlu

Paylaşımcı Üye
İETT’nin Otokar Kent XL otobüsleri (Metrobüs)

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Tam35
Her ne kadar İstanbul Caddelerinde dolaşan solo araçları canavar gibi olsa da , bu araçları yetersiz buluyorum . Capacity ve connecto bu araçlara bin basar . Motoru yetersiz kalıyor gibi geldi , bir kere denedim sadece , iç hacmi küçük geldi gözüme nedense , soloların içi sanki daha geniş gibi . Klimaları iyi , araç serin gelmişti o gün . Yokuş performansı idare eder , ancak düzde çok yavaş hızlanıyor . Belki şöförden kaynaklıdır orasını bilemem . Aynı dönem alınan akia araçlardan daha fazla alınsaydı keşke diye yorumladım

3241768

3279733

3279742

3279731

3279748

3241894

3247655

3241892

3258951

3258994

3247657

Son düzenleme:
Üstteki fotoğraflardan yola çıkarak bir değerlendirme yapmak istiyorum.

O5001’tamponunda diğer araçlara bakarak bir farklılık var iki yuva boş görünüyor. O5103’ün tamponunda ise diğerlerinden farklı olmak üzere üç tane fazladan vida yuvası var gibi görünüyor ve bunu anlamlandıramadım ayrıca dikkatli bakarsanız tamponda pembe bir nokta var onu da anlamlandıramadım. Daha bu araçlar kaç yaşında ve nedir bu farklılık diye sormak istiyorum. Gerekli bakımları yapılmıyor ve gerekli değer verilmiyor mu bunu da sormak istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Beykozlu
Merhaba arkadaşlar. Tarafsız, objektif şekilde yorumlarınızı bekliyorum.

xl’nin solodan aşağı kalır yanı var mı donanım olarak.

solo 2013 yılında alınmasına rağmen her anlamda böyle dolu dolu kaliteli ve albenili geliyor ama ben aynısını xl içinde istiyorum yani xl’yi sevmek istiyorum.

mesela motoru konusunda yetersiz deniyor sizce sorumlusu iett mi otokar mı bence iett’dir çünkü sen belirlemiyor musun alcağın aracın teknik şartnamesini.

sonracıma soloların lale desenli koltukları ve kiel marka oval yani yuvarlak tasarımlı olmaları daha bi iç açıcı ve hoş duruyor.

ama koltuk tasarımı xl de farklı olduğu için pek ısınamıyorum desenine de ısınamıyorum.

mesela solo da üçlü koltuk varken bunda yok.

solo da otokar yazısının olduğu alana kadar boyalıyken bunda öyle değil.

solo da tamponda gündüz led lambası varken bunda yok.

tabela desen zaten farklı.

Ya kurum aynı kurum marka aynı marka model desen aynı çünkü solonun uzun körüklü olanı sonuçta. dolayısıyla tereddütlerim ne biliyor musunuz sizce xl’lerin alındığı dönemdeki iett yönetimi 2013 yılında alınan en az sololar kadar her anlamda dolu dolu almış mıdır bu otobüsleri? yoksa evet gerçekten dolu dolu alındı da otokar mı makyaja yani iç ve dış değişikliğine gitti.

Yani standart donanım mı alındı. Yoksa en dolusu mu alındı ve İETT için belli başlı değişiklikler yapıldı mı bu araçta ve ona rağmen mi eldeki malzeme bu.

Kısaca toplarsam;

2013 yılında alınan sololardan bir geriye gitme durumu söz konusu mu.

Varsa böyle bir geriye gitme durumu burada kusurlu olan kim.

En az sololar gibi kaliteli ve donanımlı olarak mı üretildiler.

Sololar gibi kaliteli ve kaliteli ve donanımlı üretilmeyi bırakın birde üstüne mi koymuşlar.

Son düzenleme:
İETT teknik şartnamesinde asgari şu kw güçte olacak der.
Otokar gider büyük turbo 9 litre motor koyar o kw güç üretilir. ama isterse atmosferik dizel koyup o kwı da elde edebilir.
İETT ihaleye şu koltuk markasını koy diyemez. kanuna aykırı. ve iett için koltuğun şekli vs. önemsizdir. kaliteli olsun kırılmasın. yenisi kolay bulunsun maliyeti uygyun olsun kısacası işletme maliyeti uygun olsun.
Üçlü koltuk solo için. Körüklü araçlarda iç dizayn farklı olur. ona göre koyulur. Ve 2010 lu yılların başlarında solo otobüslerde 35 koltuk varken şuanda 25 koltuğun altına düşmüştür bu sayı. ve metrobüs olduğu için koltuk sayısı daha azdır.
metrobüs kurumsal renk paleti ile ş.içi renk paleti farklıdır. etekler gri üstü siyahtır. bu renk paletinde ön yzü komple gri yaparsan olmaz. bence test aracının ön yüz rengi gibi olmalıydı araçlar.
metrobüs hattındaki arçalar kendi özel yolunda gidiyor gündüz ledine gerk yok. bu bir işletme maliyetidir.
tabelanın farklı olması aynı güzergah yazılamayacağı anlamına mı geliyor?
aralarında 10 yıl fark var. ön arka yüz ne kadar aynı olsa da araç bir sürü makyaj yedi. şase değişti. motor şanzıman vs. değişti. Aynısının uzunu değil. aracın şasesi bile değişti düşün.
2013 den beri Türkiyedeki her şeyde gerileme var.
sebebini söylersem siyasete girer.
sololarda ayna vs. kent u aynası olsa da aynı yeri gösteriytor kent lf ucuz aynası olsa da aynı yeri gösteriyor. böyle şeylerin donanımı kasıtlı olarak düşürülür bu da işletme maliyeti ile üreitm maliyetini düşürür.
üstüne koyulan şey yoktur. klasik otokar olarak kronikleri yine var aracın.

• Beğen
Tepkiler: Beykozlu ve Tam35
Çok bilmişlik, yanlış ve yetersiz bilgi ayrıca tam bir akıl tutulması.

Sürekli bir moral bozma çabası, sürekli bi ben biliyorum çabası. Sürekli bir maliyet savunması. Bir adam bir tane doğru söylemez mi abi ya yok söylemiyor. Saydığı maddelerin hepsi yanlış. Bir daha söylüyorum. Saydığı maddelerin hepsi yanlış. Bir ifade edeyim. Saydığı maddelerin hepsi yanlış.

Ya olay anlattığı gibi değil, ne anlattıysa tam tersi.

Son düzenleme:
Kardeş derdin ne senin Allah aşkına foruma geldiğin günden biri kendini üstün görmeler! Yeter artık adam sana adamakıllı anlatmış yanlış ise neden yanlış olduğunu açıkla bizde bilelim ama sen gidip adamı yerin dibine sokuyorsun bu böyle olmaz! Anlattığı gibi değilse git açıkla yaz buraya doğrusunu

Sen açıkla o zaman düzgünce. Bnasite indirgeyerek o kadar açıklama yaptım. Başka neden olur? adamların fantazisi olduğu için mi böyle yapıyorlar?
eshot 2013 temsaları 350~bin TL ye almışken şuanda temsalar 9 10 milyon TL. fiyat farkı bu.

• Beğen
Foruma geldiğim günden beri değil ben kitabın ortasından konuşuyorum. Ayrıca senin yazını ilk kez görüyorum. Kimseye hakaretim yok birşeyim yok hep dikkat et karşı tarafta var bi küçümseme veya çok bilmişlik.

Üstün görmek mi? Örnek versene bir tane.

Yani yanlışa yanlış demek kendini üstün görmek mi oluyor… Peh!

Son düzenleme:
Ohooo o zaman ki dolarla şimdi ki dolar bir mi. O zaman ki vergiyle şimdi ki vergi bir mi.

Bugün bir tane Kent XL yanmış
umarım İETT tez vakte Otokar a dava açıp sorunları düzelttirir. Bu durum hem İETT hemde Otokar için büyük bir itibar zedelemesi olur.
Sıfır arabada motor odası yangın söndürme sistemi yok mu? Ya da şoföre motor yangın uyarı sistemi de mi yok?

Arabaların kontrolden çıkıp ani hızlanması sorunu var. Birde yangın olursa sıkıntı çok büyük.

• Beğen
Çünkü neden böyle sordum biliyor musunuz kapanan başka eski bir site de böylr bir iddia atılmıştı ortaya yani Otokar 18 mi 18,75 metrelik mi araçta kullandığı aynı motoru tutmuş bu araca da koymuş diyotlardı sanırsam ve hatta Otokar neden Akia’dan daha hantal metrobüs hattında işte bunu öne sürüyorlardı.

Yani işte daf değil başka bilmem ne motor veya daf’ın daha yüksek bir motoru veya bilmem kaç litrelik daha güçlü falanca motor takılabilirdi diye söylüyorlardı.

Tam bu nokta da ben otokara da kızarım ama İETT’ye de kızarı. Kimse kusura bakmasın.

• Beğen
Tepkiler: Beykozlu

Konu görüntüleyen kullanıcılar