İETT Araç Filosu

Hem yeni körüklü otobüs alsınlar, hem de Mercedes Capacity ve Citaro G’lerin bakımını yapıp en az 10 sene daha halkın hizmetine sunsunlar. Binmeye doyamıyorum 4.5 yıldır Beykoz’dalar Citaro G’ler.

3 Beğeni

4,5 yıl önce Şahinkaya garajında hiç körüklü yok muydu ? Yoksa vardı da diğer garajlarla takas mı yaptılar ?

4 Beğeni

1 Ocak 2020’den önce 16 adet Karsan Bredamenarinibus Avancity S+ vardı. 15F hattıyla özdeşleşmişlerdi ;(

3 Beğeni

Citaro körüklüler + Anadolu garajından 11ÇB / 11H a gelen körüklü Conecto’ları düşününce Beykoz bölgesinin körüklü araç sayısı neredeyse 3 kat artmış. Sen mevcut yönetimi Beykoz konusunda sık sık eleştiriyorsun ama bu körüklü konusunda haklarını teslim etmek lazım :slight_smile:

5 Beğeni

Bu arada ufak bir karşılaştırma yapayım.

15F hattında Nakkaştepe yokuşunda körüklü Karsan daha yavaş çıkıp motoru bağırırken, Mercedes Citaro G daha yaşlı olmasına rağmen dolu halde süratli ve seri şekilde çıkıyor. Motor sesi de içeri öyle çok gelmiyor.

121A hattında körüklü Karsan 1 ya da 2 kere binmiştim 2019 zamanları. Kanlıca-Körfez-Kaptanlar yokuşunda körüklü Karsan’lar tıkanıyorlar ve yavaş çıkıyorlar. Mercedes Citaro G canavar gibi tek solukta çıkıyor turbosu tıkanmıyor motor gücü bitmiyor.

15BK hattında da 2 kez körüklü Karsan’a denk geldim. Çubuklu-Ozanlar yokuşunu saatte 5 km/h hızla çıkıyordu, yokuşta kalacakmışız gibi korkutuyordu araç boş olduğu halde. Ikarus 280 gibiydi aynı o yokuşta. Mercedes Citaro G’ler o dik, ölümcül ve uzun yokuşta gayet kontrollü, güven vererek ve tıkanmadan sabit 20-25 km/h hızla çıkıyorlar.

6 Beğeni

Beğenmiyorum arkadaşım. 121A kış tarifesinde Eylül-Mayıs ayları arasında tıka basa gidiyor, 15SD öyle, 15BK öyle 121B, 121BS, 15TA hepsi öyle. Araç sayıları artmış olabilir ama hâlâ yetersiz. 122C, 122D ve Sultanbeyli, Yenidoğan hatları VIP gibi en boş hattında bile körüklü otobüs çalışırken, Beykoz’luların sinek gibi cama yapışarak solo otobüse sıkıştırılıp press yapılıp işe, okula gitmesi zoruma gidiyor.

5 Beğeni

Beykoz yönünde Kandilli Kız Lisesi durağından hareket edip Kandili’ye çıkışını (daha doğrusu çıkamayışını) unutmuyorum Karsan’ın. Citaro G ise düz yolda gider gibi gidiyor. 2017 ve 2019’u hatırlamak istemiyoruz.

5 Beğeni

Kandilli neyse de Nakkaştepe’nin virajlı, dağ yolu gibi yokuşu felaket yoruyordu Karsan körüklüleri. Rezalet zamanlardı. Eski olsun içi karanlık ve eski gözüksün Karsanlara rağmen ama ben yine de tüm bunlara rağmen Citaro G’ciyim. O performansı ve gücü ömrüm boyunca hiçbir körüklü otobüste tatmadım. Konfor desen 10 numara. Klimasına kaloriferine diyecek yok zaten.

4 Beğeni

Citaro G’ler Avrupa yakasında çok olmasına rağmen fazla göremiyorum, 146T ve 146M’ye ara ara geliyorlar.

İki hatta da çoğunlukla Karsanlar veriliyor.

4 Beğeni

Karsan oralarda bile sorun yaşıyorsa 11ÇB hattında Çavuşbaşı nın ormanlık alanlarındaki yokuşlarında ne yapardı çok merak ediyorum :grimacing: Daha bugün bindiğim 20 hattında ÖHÖ eski kasa cummins motorlu Akia kayış attı seferi tamamlayamadı

5 Beğeni

2017 yılında 11ÇB yi kullanırdım hep Kısıklı’dan kalkıyordu depar seferi. İlk duraktan, son durak Kavacık’a kadar giderdim. Sadece 1 kere arıza yaptı Elmalıkent’te Karsan körüklü.

3 Beğeni

Filoya mercedes körüklü mü alsalar otokar körüklü mü kararsızım.

2 Beğeni

Otokar 9 litre motor ve malzemeden kırılacaksa Mercedes. Mercedes de Ankaradaki gibi de malzemeden kısılmış olandan olmayacak.
10+ litre motor + full paket olacak.

2 Beğeni

SON DAKİKA !!!

İETT’ye Man Lion’s City 18 modelinde test aracı gelmiş. Fotoğrafı bugün çekilmiş Gaziosmanpaşa Belediyesi İETT hareket amirlliğinden.

Kaynak: @iettpaylasim / İnstagram

6 Beğeni

Otobüs budur, olay budur işte.

4 Beğeni

Karizmaya bak maşallah

4 Beğeni

İnşallah İstanbul yollarında da görürüz.

4 Beğeni

Man 2 yıl önce İETT şoförlerine sürüş eğitimi vermişti. Keşke alım olsa , harika olur. 90 milyon euro’luk paket cumhurbaşkanı onayı alsa da 300 Man körüklü gelse hayat bayram olsa :joy:

5 Beğeni

Allahım gollll. İşte bu be hayalim bu otobüs abicim. Ne Mercedes ne de Otokar! Otobüsün kralı MAN’dır. Hem de 18 metre körüklü gelmiş test aracı olarak. Hadi lan İmamoğlu beni şaşırt da şu otobüslerden en az 100 tane al lütfen.

4 Beğeni

Oğlum nasıl sevineceğimi şaşırdım be! MAN ve İETT. Nasıl bir araya geldiler yıllar sonra araları düzeldi herhalde.

4 Beğeni