İzmir Metro A.Ş

İzmir metrosu, Türkiye’nin İzmir ilinde hizmet veren metro sistemidir.

Sistemde biri hizmette, biri inşa hâlinde, üçü ise proje aşamasında olan 5 hat bulunmaktadır. Sistemin ilk hattı olan ve Üçyol - Bornova arasındaki ilk aşaması 22 Mayıs 2000’de hizmete giren M1 hattı üzerinde on yedi istasyon bulunmaktadır. Bu hat üzerindeki son genişletme 27 Temmuz 2014’te tamamlanmış ve 2018’de hatta 120 milyon yolcu taşınmıştır.

İzmir metrosu’nun ilk hattı olan M1 hattının inşaatı Eylül 1992’de sondaj çalışmalarıyla başladı ve temeli Aralık 1994’te atıldı.[6][7] Çalışmalar kapsamında Nenehatun ve Ümmühan tünelleri inşa edildi. Ağustos 1996’da ilk tren setleri teslim edildi.Nisan 2000’de tamamlanan Üçyol – Bornova arasındaki on istasyonlu ilk aşama 22 Mayıs 2000’de hizmete girdi.

M1 hattı’nın batı aksında yer alan altı istasyonlu Üçyol – Fahrettin Altay hattı için ilk ihale Mart 2005’te yapıldı ve üç ay sonra hattın temeli atıldı. İki yılda tamamlanması planlanan genişletmenin kazıları 5 Temmuz 2005’te başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 14 Şubat 2006’da yüklenici firmaya ihtar çektikten sonra aynı yılın Kasım ayında ihaleyi iptal etti. İkinci ihale 23 Ocak 2007’de yapıldı ve hattın 31 Ekim 2008’de tamamlanacağı duyuruldu. Yüklenici firmanın 15 aylık ek süre talep etmesinin ardından 13 Ağustos 2009’da ihale iptal edildi. Bunun üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi, kalan çalışmaları kendi olanakları ile tamamlamaya başladı. 18 Haziran 2012’de Üçyol-Fahrettin Altay hattındaki İzmirspor ve Hatay istasyonlarında deneme seferleri başlatıldı ve bu istasyonlar 29 Aralık 2012’de ulaşıma açıldı. Aynı hat üzerindeki Göztepe istasyonu 25 Mart 2014’te hizmete girdi. Bu hattaki son iki istasyon olan Poligon ve Fahrettin Altay, 27 Temmuz 2014’te açıldı. Bu iki istasyon arasında yer alan Güzelyalı istasyonu ise, bölgeden geçen yer altı deresi nedeniyle projeden çıkarıldı.

M1 hattının doğu aksındaki üç istasyonlu Bornova – Bornova Merkez genişletmesi için çalışmalar 2007’de başladı ancak bir yıl sonra durdu.Yeniden ihaleye çıkıldıktan sonra hattın Evka 3 istasyonuna kadarki kısmında deneme seferleri 20 Mart 2012’de başladı ve 10 gün sonra hattaki Ege Üniversitesi ve Evka 3 istasyonları hizmete girdi.

M1 hattının batı aksındaki yedi istasyonlu Fahrettin Altay – Kaymakamlık genişletmesi için çalışmalar Haziran 2018’de başladı. Gelecekte yapılacak genişletmelerle mevcut tek hattın doğuda Bornova’nın merkezine ve batıda Güzelbahçe’ye uzatılması, Buca, Gaziemir, Kemalpaşa ve Menemen’e ise dört yeni hat inşa edilmesi planlanmaktadır. kaynak wikipedia

3 Beğeni

Söyleyin Kaymakamlık’tan uçuşlar Evka 3’e mi yoksa sadece Fahrettin Altay’a mı gidecek?

2 Beğeni

Belediyenin açıklaması:

7 istasyondan oluşan 7,2 kilometrelik hatla Narlıdere’den Bornova Evka-3’e kadar kesintisiz ulaşım sağlayacak.

1 Beğeni

Narlıdere Metro uzantısının açılışı yarın:

“Bütün İzmir’i bekliyorum”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve başladığında yüzde 12 seviyesinde olan, 287 milyon euroluk yatırımla tamamlanan Narlıdere Metrosu’nda yarın yapılacak açılış öncesi son hazırlıkları inceledi. Çok heyecanlı olduklarını ifade eden Başkan Tunç Soyer, “İzmir’in her yerinde çiçekler açacak. En çok da Narlıdere Metrosu nedeniyle çiçekler açacak. Bütün İzmir’i açılış törenimize bekliyorum, davet ediyorum” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kenti demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda raylı sistem yatırımlarına son 5 yılda büyük bir hız kazandıran Büyükşehir Belediyesi, 287 milyon euro yatırımla tamamladığı Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nu 24 Şubat Cumartesi günü açıyor. Saat 16.30’da başlayacak açılış töreni için Balçova İstasyonu üzerinde DJ Ersin Şov ve Haluk Levent konseri için sahne kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açılış hazırlıklarını yerinde inceledi ve İzmirlilere çağrıda bulundu.

Soyer: “Selam olsun İzmir”
İzmir’in tarihine not düşülecek büyük açılış günü için heyecanlı olduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Müthiş heyecanlıyız. Sonuna geldik. Çok hummalı çalışma var. Yüzlerce arkadaşım son rötuşları yapıyor. Şansımıza hava da şahane olacak. Bahar gibi bir hava, İzmir’in her yerinde çiçekler açacak. En çok da Narlıdere Metrosu nedeniyle çiçekler açacak. Bütün İzmir’i bekliyorum, davet ediyorum. Haluk Levent muhteşem bir konser verecek. Benim de söyleyeceklerim var, bunun için herkesi bekliyorum. Bu tarihi güne hep beraber şahitlik edelim istiyorum. Selam olsun İzmir” dedi.

KAYNAK: Haberler | “Bütün İzmir’i bekliyorum”

2 Beğeni

Narlıdere Metrosu ön işletmede 15 dakikalık sefer sıklığı ile çalışacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in göreve geldiğinde yüzde 12 seviyesinde olan ve 24 Şubat Cumartesi günü İzmirlilerin hizmetine açılacak Narlıdere Metrosu’nda seferler ön işletim sürecinde 15 dakikalık sıklıklarla yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kenti demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, kente raylı sistem ağları kazandırmaya devam ediyor. 287 milyon Euro yatırımla yapılan Fahrettin Altay – Narlıdere Metrosu, 24 Şubat Cumartesi gününden itibaren İzmirlilere hizmet vermeye başlıyor. Kentteki tüm metro yatırımlarını kendi imkanlarıyla yapan tek belediye İzmir Büyükşehir Belediyesi, 7 istasyondan oluşan 7,2 kilometrelik hatla Narlıdere’den Bornova Evka-3’e kadar kesintisiz ulaşım sağlayacak.

Sefer aralığı 15 dakika
Narlıdere Metrosu’nun ön işletim sürecinde nasıl çalışacağı da belli oldu. Narlıdere güzergahındaki Fahrettin Altay-Narlıdere Kaymakamlık istasyonları arasında ön işletim sürecinde 15 dakikalık sefer planı uygulanacak. İlerleyen dönemde bu sürenin kısalması planlanıyor.

7 istasyondan oluşuyor
Fahrettin Altay-Narlıdere Metro hattında sırasıyla; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık istasyonları yer alıyor. Günlük yolcu sayısının ortalama 170 bin olması öngörülüyor. Balçova ve Kaymakamlık istasyonlarında 219 araç kapasiteli iki ayrı otopark da yer alıyor.

287 milyon Euro’luk büyük yatırım
İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin dördüncü aşaması olan F. Altay-Narlıdere Kaymakamlık Arası Metro hattı 4 Haziran 2018’de, 252 milyon Euro sözleşme bedeli ile yüklenici firmaya teslim edildi. Bu bedel, keşif artışları ile 287 milyon Euro’yu buldu. Narlıdere Metrosu’nun da hizmete girmesiyle İzmir’in kuzeyinde yer alan Bornova ile güneyindeki Narlıdere ilçesi arasında toplam 27 kilometrelik kesintisiz raylı ulaşım hizmeti sağlanacak. İzmirliler, güvenli, konforlu, çevreci ve ekonomik raylı ulaşım olanağına kavuşacak; ayrıca vakitten kazanacak. Bir uçtan biniş yapan yolcu, diğer uca 45 dakikada ulaşacak. İki uç arasında karayolu uzunluğu ise yaklaşık 47 kilometreyi buluyor.

Kaynak: Haberler | Narlıdere Metrosu ön işletmede 15 dakikalık sefer sıklığı ile çalışacak

1 Beğeni

Tunç Soyer açılışta 15 Nisan’a kadar metronun ücretsiz olacağını söylemiş:

Metromuz 15 Nisan’a kadar tümüyle ücretsiz hizmet verecek.

2 Beğeni

2 Beğeni

2 Beğeni

2014

3 Beğeni

image

2 Beğeni

3 Beğeni

Sanayi istasyonu

3 Beğeni

İzmir Metrosu 24 yaşında

İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin 60 kilometrelik metro ve tramvay sistemini işleten İzmir Metro A.Ş hizmette 24 yılı geride bıraktı. Bu süreçte 1 milyar 400 milyon yolcu taşınırken, 47 milyon 736 bin 633 kilometre yol kat edildi; dünyanın etrafında 1191 tur atıldı.

İzmir’de toplu ulaşımın can damarı İzmir Metro A.Ş, 24. hizmet yılını geride bıraktı. 22 Mayıs 2000 tarihinde 11 kilometre hat uzunluğu ve 10 istasyonla toplu ulaşım hizmeti vermeye başlayan İzmir Metro A.Ş., Narlıdere Metrosu, Konak, Karşıyaka, Çiğli tramvayları ile birlikte bir ulaşım devi haline geldi. 60 kilometrelik hafif raylı sistem ağı ile 24 yılda 1 milyar 400 milyon yolcu taşıyan ve kent içi raylı sistem ulaşımının bel kemiğini oluşturan İzmir Metro A.Ş bu süre içerisinde 47 milyon 736 bin 633 kilometre yol kat etti. Böylelikle dünyanın etrafında 1191 tur atılmış oldu. İzmir Metro A.Ş’nin 24. yaşı Halkapınar’daki Genel Müdürlük binasında kutlandı. Kutlamaya İzmir Metro A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Alev, İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Ertan Sayılkan ve personel katıldı.

ALEV: DAHA DA DİNAMİK YOLUNDA DEVAM EDECEK

Törende konuşan İzmir Metro A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Alev, gururlu ve heyecanlı olduklarını belirterek, “Hepimiz için çok önemli bir gün. İzmir Metrosu, çeyrek asırlık bir çınar olmanın sınırına gelmiş durumda, hatta çeyrek asırlık. Muhteşem bir dönem. Genç ve dinamik, enerjik bir kuruluşuz ama bunun yanı sıra olgun yaşlardaki bir şirketin de neferiyiz. 1999 yılının 1 Eylül’ünde şu kapıdan içeriye girdim. 22 Mayıs’ta da ekip ruhuyla bu işletmeyi devreye aldık. Ne mutlu ki Cemil Tugay başkanımız da raylı sistemleri önemseyen bir stratejik yaklaşımla ulaşıma bakıyor. Daha çok işler yapacağız. 24 yaşında olgun bir yapı haline gelen şirketimizin, bundan sonra da yeni çalışmalarla, daha da dinamik yoluna devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Ertan Sayılkan ise, “24’üncü kuruluş yıl dönümümüz hepimize hayırlı olsun, kutlu olsun. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma, paydaşlarımıza, yolcularımıza saygılarımı sunarım. Şirketimiz umarım uzun yıllar başarıyla, kazasız belasız hizmetlerine devam eder” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

1 Beğeni

Kaymakamlıktan sonrası için uzatma düşünülüyor mu acaba?

Güzelbahçe’ye kadar uzatılsa fena olmaz.

2 Beğeni

@Emir wikipedia’da böyle bir uzatmanın olacağı yazılmış.

M1 hattının batıda Kaymakamlık istasyonundan Güzelbahçe ve Urla yönüne uzatılacağı duyuruldu. Bu hattın uzunluğunun 13,6 km olması ve on bir istasyon bulundurması planlanmaktadır.İstasyonlar sırasıyla Pertev Bey, Lojmanlar, Limanreis, Maltepe, Anıt, Güzelbahçe İskele, Yalı, Seferihisar Kavşağı, Siteler, Çamlıçay ve Zeytinalanı olacaktır.

3 Beğeni

İzmir Metro AŞ’den 124 milyon liralık tasarruf

Kentin ulaşım ağının ana damarlarından İzmir Metro AŞ sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde aldığı önlemlerle 124 milyon liranın üzerinde tasarruf sağladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Metro AŞ, enerji tüketiminde sürdürebilirlik ilkesi ve kurum içinde uyguladığı tasarruf tedbirleriyle milyonlarca liranın kasada kalmasını sağlıyor. Hem trenlerin işleyişi hem de istasyonlarda alınan önlemlerle 124 milyon liranın üzerinde maddi tasarruf sağlandı.

Hangi önlemler alındı?
Tüketilen enerjiyi asgari seviyeye indirgemek amacıyla 2008 yılında Tasarruflu Sürüş Tekniği Projesi’ne geçildi. Metro trenleri için geliştirilen özel sürüş tekniğiyle günde 11 bin kilovat yani 22 kişinin yıllık ortalama elektrik enerjisi tüketimine varan bir tasarruf sağlanıyor. Bu sayede 16 yılda 39 milyon 500 bin liralık tasarruf elde edildi.

Sensörlü yürüyen merdivenler yolcu akışına göre devreye giriyor ve yolcusuz zamanlarda yavaşlayarak bekleme moduna geçiyor. Bu çalışma prensibiyle yüzde 56 enerji tasarrufu sağlandı. İzmir Metro ve tramvay araçlarının bakımları, hizmet satın almasına gerek duyulmaksızın, İzmir Metro AŞ’nin ekipleri ile yapılıyor. Böylelikle 5 yılda 2 milyon Euro’luk tasarruf sağlandı. İzmir Metro’nun bünyesinde kurulan ekip ile trenlerin elektronik kartlarının bakım ve onarımı gerçekleştiriliyor. Bu sayede de 2024 yılının ilk 4 ayında 4,5 milyon liralık tasarruf elde edildi. İstasyonlarda çok daha az enerji harcayan LED aydınlatmaya geçildi ve böylelikle 2022 ve 2023 yıllarında 2,2 milyon kilovatın üzerinde enerji ile 7,1 milyon lira tasarruf sağlandı. Çift terimli tarife grubuna geçilerek elektrik tesisat aboneliğinden de 3 milyon 145 bin liralık tasarruf elde edildi.

İzmir Metro AŞ sertifikalı yeşil enerji teminiyle yolcuların sıfır emisyonla seyahat etmelerini sağlıyor. İhale ile araç alımlarında da enerji tasarrufu sağlayan araçlar tercih ediliyor.
Halkapınar’daki merkez yerleşkeye 6 yağmur suyu deposu kuruldu. Toplanan yağmur suları ile yaz aylarında yeşil alanlar sulanacak. Böylece su kaynaklarının korunmasına ve yeşil dönüşümün desteklenmesine daha fazla katkı sağlanmış olacak.

Sayılkan: Sürdürülebilirlik anlayışını benimsiyoruz
İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Ertan Sayılkan, sürdürülebilirlik anlayışı ile çalıştıklarını ve enerji tasarrufuna çok önem verdiklerini belirterek, “Bu sayede bütçemizi ve gezegenimizin kaynaklarını koruyoruz. İzmir Metrosu trenlerinde geliştirdiğimiz tasarruflu sürüş tekniğiyle trenlerin frenleme esnasında oluşturduğu rejeneratif enerjiyi enerji talep eden trenlere aktararak tasarruf sağlıyoruz. Bu sayede 2008’den bu yana yaklaşık 40 milyon liralık tasarruf sağladık. Amacımız ülkemizin, belediyemizin, şehrimizin kaynağını daha iyi kullanmak ve atığı azaltmak. Önümüzdeki senelerde sadece enerji tasarrufu değil, diğer kaynakların da tasarrufu için yeni tedbirler geliştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Alıntı: İzmir Büyükşehir Belediyesi

1 Beğeni

İzmir Raylı Sistem Haritası

İşte İzmir Metrosu’nun 28’lik delikanlısı

Kent ulaşımının can damarı İzmir Metrosu’nun ilk tren seti ADtranz MD 501, 24 yıldır ilk günkü gibi İzmirlilere hizmet vermeye devam ediyor. 1996 yılında üretilen ve 2000 yılında ilk seferine çıkan MD 501’in İzmir Metro AŞ’nin kendi atölyesinde yaptığı periyodik bakım ve restorasyonlar sayesinde uzun yıllar İzmirlilere hizmet vermesi hedefleniyor.

İzmir Metrosu’nun ilk tren seti, ADtranz MD 501, hafif raylı ulaşım sisteminde ilk günkü gibi İzmirlileri taşımayı sürdürüyor. Merhum İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina döneminde kurulan İzmir Metro AŞ’nin Üçyol–Bornova arasında hizmet vermesi için aldığı tren setlerinin bakımı özenle yapılıyor.

Milyonlarca yolcu ve kilometre
22 Mayıs 2000 tarihinde hattın açılışından önce kente gelen ilk tren seti 1996 üretimi ADtranz MD 501, İzmir Metro AŞ’nin kendi atölyesinde yaptığı mekanik bakımlar, iç ve dış aksamında yapılan restorasyonlarla randımanlı olarak hat üzerinde seferlere devam ediyor. 24 yılda 1 milyon 800 bin kilometre yol yapan, milyonlarca yolcu taşıyan MD 501’in uzun yıllar daha İzmirlilere konforlu bir yolculuk sunması hedefleniyor.

Sayılkan: 1 milyon 800 bin kilometre yol yaptı
İzmir Metro A.Ş. Genel Müdürü Ertan Sayılkan, “501 numaralı trenimiz filomuzun ilklerinden. 1996 üretimi bir tren. Trenimiz 2000 yılından bu yana da yolculu işletim yapıyor. Düzenli olarak diğer trenlerimizle birlikte çalıştırıyoruz. Periyodik bakımlarımızla trenimiz hala ilk günkü gibi ve ticari ömrü de yapılan bakımlarla artırılmış durumda. Dışarıdan hizmet satın alımı yapmıyoruz. Rulman, kart gibi tüm bakımları ekiplerimizle yapıyoruz. Trenlerimizi hiçbir sıkıntı yaşamadan, ticari ömrünü uzatarak kullanıyoruz” dedi.

İzmir Metrosu’nun Üçyol-Bornova arasındaki ilk etabının temeli Ekim 1995’te Burhan Özfatura döneminde atıldı. 2000 yılının Mayıs ayında ise merhum Ahmet Piriştina’nın başkanlığı döneminde tamamlanarak hizmete açıldı.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

1 Beğeni