İzmir Metro A.Ş

İzmir metrosu, Türkiye’nin İzmir ilinde hizmet veren metro sistemidir.

Sistemde biri hizmette, biri inşa hâlinde, üçü ise proje aşamasında olan 5 hat bulunmaktadır. Sistemin ilk hattı olan ve Üçyol - Bornova arasındaki ilk aşaması 22 Mayıs 2000’de hizmete giren M1 hattı üzerinde on yedi istasyon bulunmaktadır. Bu hat üzerindeki son genişletme 27 Temmuz 2014’te tamamlanmış ve 2018’de hatta 120 milyon yolcu taşınmıştır.

İzmir metrosu’nun ilk hattı olan M1 hattının inşaatı Eylül 1992’de sondaj çalışmalarıyla başladı ve temeli Aralık 1994’te atıldı.[6][7] Çalışmalar kapsamında Nenehatun ve Ümmühan tünelleri inşa edildi. Ağustos 1996’da ilk tren setleri teslim edildi.Nisan 2000’de tamamlanan Üçyol – Bornova arasındaki on istasyonlu ilk aşama 22 Mayıs 2000’de hizmete girdi.

M1 hattı’nın batı aksında yer alan altı istasyonlu Üçyol – Fahrettin Altay hattı için ilk ihale Mart 2005’te yapıldı ve üç ay sonra hattın temeli atıldı. İki yılda tamamlanması planlanan genişletmenin kazıları 5 Temmuz 2005’te başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 14 Şubat 2006’da yüklenici firmaya ihtar çektikten sonra aynı yılın Kasım ayında ihaleyi iptal etti. İkinci ihale 23 Ocak 2007’de yapıldı ve hattın 31 Ekim 2008’de tamamlanacağı duyuruldu. Yüklenici firmanın 15 aylık ek süre talep etmesinin ardından 13 Ağustos 2009’da ihale iptal edildi. Bunun üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi, kalan çalışmaları kendi olanakları ile tamamlamaya başladı. 18 Haziran 2012’de Üçyol-Fahrettin Altay hattındaki İzmirspor ve Hatay istasyonlarında deneme seferleri başlatıldı ve bu istasyonlar 29 Aralık 2012’de ulaşıma açıldı. Aynı hat üzerindeki Göztepe istasyonu 25 Mart 2014’te hizmete girdi. Bu hattaki son iki istasyon olan Poligon ve Fahrettin Altay, 27 Temmuz 2014’te açıldı. Bu iki istasyon arasında yer alan Güzelyalı istasyonu ise, bölgeden geçen yer altı deresi nedeniyle projeden çıkarıldı.

M1 hattının doğu aksındaki üç istasyonlu Bornova – Bornova Merkez genişletmesi için çalışmalar 2007’de başladı ancak bir yıl sonra durdu.Yeniden ihaleye çıkıldıktan sonra hattın Evka 3 istasyonuna kadarki kısmında deneme seferleri 20 Mart 2012’de başladı ve 10 gün sonra hattaki Ege Üniversitesi ve Evka 3 istasyonları hizmete girdi.

M1 hattının batı aksındaki yedi istasyonlu Fahrettin Altay – Kaymakamlık genişletmesi için çalışmalar Haziran 2018’de başladı. Gelecekte yapılacak genişletmelerle mevcut tek hattın doğuda Bornova’nın merkezine ve batıda Güzelbahçe’ye uzatılması, Buca, Gaziemir, Kemalpaşa ve Menemen’e ise dört yeni hat inşa edilmesi planlanmaktadır. kaynak wikipedia

2 Beğeni

Söyleyin Kaymakamlık’tan uçuşlar Evka 3’e mi yoksa sadece Fahrettin Altay’a mı gidecek?

1 Beğeni

Belediyenin açıklaması:

7 istasyondan oluşan 7,2 kilometrelik hatla Narlıdere’den Bornova Evka-3’e kadar kesintisiz ulaşım sağlayacak.

Narlıdere Metro uzantısının açılışı yarın:

“Bütün İzmir’i bekliyorum”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve başladığında yüzde 12 seviyesinde olan, 287 milyon euroluk yatırımla tamamlanan Narlıdere Metrosu’nda yarın yapılacak açılış öncesi son hazırlıkları inceledi. Çok heyecanlı olduklarını ifade eden Başkan Tunç Soyer, “İzmir’in her yerinde çiçekler açacak. En çok da Narlıdere Metrosu nedeniyle çiçekler açacak. Bütün İzmir’i açılış törenimize bekliyorum, davet ediyorum” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kenti demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda raylı sistem yatırımlarına son 5 yılda büyük bir hız kazandıran Büyükşehir Belediyesi, 287 milyon euro yatırımla tamamladığı Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nu 24 Şubat Cumartesi günü açıyor. Saat 16.30’da başlayacak açılış töreni için Balçova İstasyonu üzerinde DJ Ersin Şov ve Haluk Levent konseri için sahne kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açılış hazırlıklarını yerinde inceledi ve İzmirlilere çağrıda bulundu.

Soyer: “Selam olsun İzmir”
İzmir’in tarihine not düşülecek büyük açılış günü için heyecanlı olduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Müthiş heyecanlıyız. Sonuna geldik. Çok hummalı çalışma var. Yüzlerce arkadaşım son rötuşları yapıyor. Şansımıza hava da şahane olacak. Bahar gibi bir hava, İzmir’in her yerinde çiçekler açacak. En çok da Narlıdere Metrosu nedeniyle çiçekler açacak. Bütün İzmir’i bekliyorum, davet ediyorum. Haluk Levent muhteşem bir konser verecek. Benim de söyleyeceklerim var, bunun için herkesi bekliyorum. Bu tarihi güne hep beraber şahitlik edelim istiyorum. Selam olsun İzmir” dedi.

KAYNAK: Haberler | “Bütün İzmir’i bekliyorum”

1 Beğeni

Narlıdere Metrosu ön işletmede 15 dakikalık sefer sıklığı ile çalışacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in göreve geldiğinde yüzde 12 seviyesinde olan ve 24 Şubat Cumartesi günü İzmirlilerin hizmetine açılacak Narlıdere Metrosu’nda seferler ön işletim sürecinde 15 dakikalık sıklıklarla yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kenti demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, kente raylı sistem ağları kazandırmaya devam ediyor. 287 milyon Euro yatırımla yapılan Fahrettin Altay – Narlıdere Metrosu, 24 Şubat Cumartesi gününden itibaren İzmirlilere hizmet vermeye başlıyor. Kentteki tüm metro yatırımlarını kendi imkanlarıyla yapan tek belediye İzmir Büyükşehir Belediyesi, 7 istasyondan oluşan 7,2 kilometrelik hatla Narlıdere’den Bornova Evka-3’e kadar kesintisiz ulaşım sağlayacak.

Sefer aralığı 15 dakika
Narlıdere Metrosu’nun ön işletim sürecinde nasıl çalışacağı da belli oldu. Narlıdere güzergahındaki Fahrettin Altay-Narlıdere Kaymakamlık istasyonları arasında ön işletim sürecinde 15 dakikalık sefer planı uygulanacak. İlerleyen dönemde bu sürenin kısalması planlanıyor.

7 istasyondan oluşuyor
Fahrettin Altay-Narlıdere Metro hattında sırasıyla; Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık istasyonları yer alıyor. Günlük yolcu sayısının ortalama 170 bin olması öngörülüyor. Balçova ve Kaymakamlık istasyonlarında 219 araç kapasiteli iki ayrı otopark da yer alıyor.

287 milyon Euro’luk büyük yatırım
İzmir Hafif Raylı Sistemi’nin dördüncü aşaması olan F. Altay-Narlıdere Kaymakamlık Arası Metro hattı 4 Haziran 2018’de, 252 milyon Euro sözleşme bedeli ile yüklenici firmaya teslim edildi. Bu bedel, keşif artışları ile 287 milyon Euro’yu buldu. Narlıdere Metrosu’nun da hizmete girmesiyle İzmir’in kuzeyinde yer alan Bornova ile güneyindeki Narlıdere ilçesi arasında toplam 27 kilometrelik kesintisiz raylı ulaşım hizmeti sağlanacak. İzmirliler, güvenli, konforlu, çevreci ve ekonomik raylı ulaşım olanağına kavuşacak; ayrıca vakitten kazanacak. Bir uçtan biniş yapan yolcu, diğer uca 45 dakikada ulaşacak. İki uç arasında karayolu uzunluğu ise yaklaşık 47 kilometreyi buluyor.

Kaynak: Haberler | Narlıdere Metrosu ön işletmede 15 dakikalık sefer sıklığı ile çalışacak

Tunç Soyer açılışta 15 Nisan’a kadar metronun ücretsiz olacağını söylemiş:

Metromuz 15 Nisan’a kadar tümüyle ücretsiz hizmet verecek.

1 Beğeni

1 Beğeni

1 Beğeni

2014

1 Beğeni

image

1 Beğeni