Adana'nın Yöresel Lezzetleri

@Gece Adana mutfagı efsanedir begendine sevindim.Hatay ve Antep Mutfagınıda denemeni tavsiye ederim. Hataya Antepe gidip bizat yerinde denemeni tavsiye ederim. Diger şehirlerde ne kadarda antep adana hatay mutfagı diyerek restorant acsalarda o lezzeti yapamıyorlar.

@HasanTürk Üstad, ben batı bölgesinin ufak bir ilinde ikamet ediyorum.
Ne yazık ki her yörenin mutfağını bulmak zor. O nedenle neye denk gelirsek tadmaya çalışıyoruz.

Allah nasip ederse hayatımın ilerleyen dönemlerinde Adana, Urfa, Antep, Mardin’in içlerinde bulunduğu bir doğu turu düşünüyorum. Ve bunun büyük bir bölümünü de yemeğe ayırmak istiyorum.

Söylediğin kesinlikle doğru. Mesela gittiğim mekanda usta ile de görüştük. Birçok ürünümüzü doğal olarak koyamıyoruz. Yöre insanına yabancı geliyor bu tadlar ve sevemiyorlar demişti. Yani acıyı falan en kısık şekilde yemeklere ekliyorlar.

Yerinde yemek bence de en güzeli…

Adana kebap ve et şiş. Dün çektim.

20240303_173135

Coğrafi İşaret: Adana Kol Böreği

Tescil No: 558

Coğrafi İşaretin Türü: Mahreç İşareti

Kullanım Biçimi: Adana Kol Böreği ibaresi ve mahreç işareti amblemi ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde yer alır. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığında, Adana Kol Böreği ibaresi ve mahreç işareti amblemi, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur.

Ürünün Tanımı ve Ayırt Edici Özellikleri:

Adana Kol Böreği, uzun yıllardan beri kendine has üretim metodu ile üretilen ve yöre ile ünlenmiş bir börek türüdür. Adana Kol Böreği üretiminde özel hamur açma ve katlama yöntemleri kullanılır. İç harcı kıymalı ve peynirli olmak üzere iki çeşittir. Porsiyonları 10-12 cm eninde ve 30-35 cm boyunda olacak şekilde hazırlanır. Genellikle acı süs biberi turşusu ile servis edilir.

Kıymalı Adana Kol Böreği üretiminde dananın farklı bölümlerinden elde edilen kıymaların kullanılması da mümkün olmakla birlikte, genellikle dana kaburga, sırt ve but etleri karışımından elde edilen kıyma tercih edilir. Kıymalı iç harçta yalnızca mor kuru soğan kullanılır. Peynirli Adana Kol Böreği üretiminde de yalnızca tam yağlı taze beyaz peynir kullanılır.

Hamurun bitkisel margarin ile dinlendirilmesi ve el ile serpilerek açılması sonrasında özgün biçimde katlanması ürüne ayırt edicilik kazandırır. Az miktarda tuz dışında baharat kullanılmaz.

Adana Kol Böreği yüzyıllardır üretim metodunu ve muhtevasını korumuştur. Üretim yöntemi nesiller boyu börek ustalarının çırakları eğitmesi ile aktarılmıştır.
Kaynak. Kültürportali
images (1)

images (2)

Acılı Ezme - Adana​

Acılı Ezme Malzemeleri Nelerdir
  • 2 büyük domates
  • Yarım demet taze soğan
  • Yarım demet maydanoz
  • Yarım çorba kaşığı biber salçası
  • 4 diş sarımsak
  • 2 adet sivri biber
  • 1 tatlı kaşığı nane
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı biber,
  • Yarım limon suyu veya nar ekşisi
  • yeteri kadar zeytinyağı
Not: Acı ve ekşi miktarını azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Acılı Ezme Nasıl Yapılır

Domates,sivri biber, taze soğan ve maydanozu çok ince bir şekilde kıyılır. Salça, tuz, nane ve pul biber karıştırılır. Doğranmış malzemeler ve ezilmiş sarımsaklar ilave edilir ve karıştırılır. İster limon suyu isters nar ekşisi eklenip servis edilir.
bad8cbb0-9ab2-4ffa-8bd9-ff1229965de6

Kaynak. KültürPortali

Adana’nın sokak lezzetleri tüm ülke tarafından sevilerek tüketiliyor. Özellikle muzlu sütünü deneyenler bu lezzeti herkesin denemesini gerektiğini söyleyerek önerilerde bulunuyorlar. Ancak muzlu süt için Adana’ya gitmek zor geliyorsa evde de bu lezzeti elde edebilirsiniz. İşte Adana usulü muzlu süt tarifi…​

images (19)

Adana’nın sevilen lezzetlerinden olan muzlu süt her yaştan insan tarafından vazgeçilmezler arasında bulunuyor. Sütün en güzel hali olan bu tarifi hem kendiniz hem de sevdikleriniz için yapabilirsiniz. Yapım aşamalarını tam bir şekilde uyguladığınız takdirde tadı aynı Adana’nın muzlu sütü gibi olacaktır.
  • 1Litre Süt
  • 3 yemek kaşığı Bal
  • 5 Adet muz
  • 300 ml sütü buzdolabı poşetine doldurup derin dondurucuda 3-4 saat bekletiyoruz.
  • Donan sütü parçalar halinde miksere koyuyoruz.
  • Ardından 1 orta boy muzu doğruyoruz.
  • Üzerine 1 yemek kaşığı bal koyuyoruz
  • Siz bal yerine 1-1,5 yemek kaşığı şeker de koyabilirsiniz. Daha sonra tüm malzemeleri karıştırıyoruz.

AFİYET OLSUN!​

images (18)

Asya Kebap​

2017 yılında Asya Kebap’ta çektiğim fotoğraflar. Kebabıyla birlikte mantar ve kaymaklı tel kadayıfını beğendiğim bir restoran. Turgut Özal bulvarında bulunuyor. Salatalar ve tatlı kebapla birlikte ikram edilip fiyata dahiller.

20170323_160335

20170323_160301

20170323_160402

Son düzenleme:

Kaynar - Adana​

Kaynar benzeri içecekler ülkemizin çeşitli yörelerinde “lohusa şerbeti” veya “kırmızı şerbet” isimleri ile de geçer. Anne sütünün gür olması ve göz aydınlığı için ikram edildiği gibi bazı yörelerde nazarı kovmakla da ilişkilendirilir. Kaynar, günümüzde yeni doğum yapan kadını ve çocuğu görmek amacıyla yapılan ziyaretlerin baş içeceğidir. Çocuk doğunca ziyarete gelen bütün eş, dost ve akrabaya sıcak veya soğuk şerbet ikram edilerek doğum müjdelenirken aynı zamanda da bu mutlu olay kutlanmış olur.
20190523111229396_adana kaynar

Kaynar Malzemeleri Nelerdir
  • 2 kök havlıcan
  • 2 kök zencefil
  • 3 çubuk tarçın
  • 10 tane karabiber
  • 10-15 diş karanfil
  • 7 su bardağı su
  • 1 su bardağı toz şeker/pekmez
  • 10 adet kakule
  • Üzeri için: Dövülmüş ceviz
    Kaynak: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Anadolu Yemek Sanatı Kitabı, 2018

Son düzenleme:
Meyan kökü şerbetinin Adana’daki adı aşlama ve özellikle serinlemek için tercih ediliyor. Buzlu çay tadına yakın aşlama, serinletici etkisiyle herkesin göz bebeği. Sırtlarında güğüm ile dolaşan seyyar satıcılara Adana’nın her yerinde rastlayabilirsiniz
aslama

Konu görüntüleyen kullanıcılar