Dodurga ve Alacaatlı Mahalleleri

Arkadaşlar sonuç çıktı diyorlar siz nasıl yorumluyorsunuz.

Sizce artık sona gelindi mi yoksa bu iş daha uzar mı ??

IMG_0779

Sonunda oldu hayırlı olsun.2 emsal tek tapuların metresi 34-40 bin 1.75 ler 32-36 bin tl olur.Alt Yapı çalışması başladıktan sonra fiyatlar iyice yükselir.Tüm Dodurga halkına hayırlı uğurlu olsun.

• Beğen
Tepkiler: Ali_Adana ve musa
Şimdi bu kararın söylediği bahsedilen iki plan notunun hukuka aykırı olduğudur.

Buna sevinmek abesle iştigal olur.

Bu karar ile belediye planın bu iki notuna dayalı şekilde ruhsat veremez.

Ben zaten şu ana kadar aksini söylemedim ki.

Üstelik mahkeme zaten bilirkişi raporunda da yeraldığı gibi kademeli emsale karşı değil.

Ancak bu planda kademeli emsal plan notlarıyla uygulandığı için zaten iki plan notunun iptalini onaylayarak tam da benim defalardır söylediğimi tasdik ediyor.

Kademeli emsal sorun değil, bunu 1000 lik planla yapabilirsin, ama uygulaması 1000 lik planda açıkça ve net şekilde belli olacak diyor.

Belediye bu kadar net açıklamanın ardından 2 emsalli ruhsat versin, gelip bu forumdaki herkesin elini öpeyim.

Hem konut, hem de ticari imarlı arsam var, yıllardır yatırımım sonuca varsın diye bekliyorum. Sanki imara karşı olduğumu düşünen varsa ona da Allah’tan şifa diliyorum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali_Adana
Ben de rkk bey gibi düşünüyordum ancak son paylaşılan belgeden anladığım kadarıyla danıştayın 2.00 ve 1.75 emsallelerle sorunum yok ama daha sonra tevhit yoluyla 2 veya 1.75 emsale hak kazanılmasına karşıyım diyor.

• Beğen
RKK bey söyledikleri Danıştayın ve Bölge İdare Mahkemesinin kararlarıyla bağdaşıyor. Lütfen Herkes Danıştayın Son sayfalarında olan Hukuki Değerlendirme kısımını anlayarak okusun. Uygulama İmar Planı nedir Öğrensin, Uygulama imar planında neler yapıldığını öğrensin. Parselasyon Planı nedir öğrensin. Parselasyonda neler yapıldığını öğrensin. Sonra bizim Dodurga planında neler yapılmış diye karşılaştırsın. Yoksa yorum yapamazsınız. Kaç defa anlattık halen cımbızla mahkeme kararındaki metni alıyorsunuz. Ona göre yorumda bulunuyorsunuz. Kafanızı deve kuşu gibi kuma gömünce gerçekleri örtemiyorsunuz malesef. Ama ne zaman yeni bir meclis kararıyla Uygulama İmar Planları düzenlenir onaya çıkar, bu iş çözülür. 1 sene kaybetmiş oluruz. Bu şekilde Ruhsat imkansız. Mahkeme kararına göre herhangi bir işlem yapmamışsın çünkü. Mantıklı geliyor mu size hiç?

• Beğen
Kararda açıkça bölge idare mahkemesinin verdiği kararla aynı.Sizin Türkçeniz de mi yok her iki kararda da 1.75 ve 2 emsallerde sorun yoktur demiyor mu??? Bundan sonra kademeli emsal yapılmayacak bu da planlamacının lehine bir karardır.Milletin aklını bulandırmayın

Son düzenleme:
  • Beğen
Mahkemeler, bundan sonra soyle yapilamaz boyle yapilmali seklinde karar vermez veremez. Mahkemeler onundeki somut olayla ilgili karar verir. Belediye bu kararlar kapsaminda ruhsat veremez. Planin iptal edilen hukumleri yonunden duzeltilmesi gerekli.2 ve 9. Hukumler. Zamanla anlasilir. Rkk ya ayniyla katiliyorum.

• Beğen
Bu zamana kadar ne dediysem çıktı artık hiçbir engel yok.Dodurgayı karalayıp insanların aklını bulandırmayın ruhsat çıkması için hiçbir problem yok.Zaten daha önce de Yasin bey belgeyle paylaştı başvuru yapınca inşaat için engel olmadığını söyledi bölge idare mahkemesi

• Beğen
Uzun yillardir dodurgayi takip ediyorum. Degisik forumlarda farkli insanlarin yazılarını okudum. Yillardir paradoksun icinde donup duruyoruz. Ama yilardir degismeyen iki sey var. Birisi; ne dediyse dedigi cikanlar(!) ve digeri de yillarca dodurga imar sorununun cozulmemis olmasi gercegi.

Daha önce söyledim. Yorum yapmak yerine belge ile konuşun kararların belirli kısımlarını cımbızlayıp altına yorum yapmanız çok manidar. Kararların Sonuç kısmı gayet net.

Kaldı ki bazı terimleri de yanlış kullanıyorsunuz tırnak içinde “2577 sayılı kanun gereği açıklama istemine “itiraz” veya genel hükümler 9. Madde ve Özel hükümler 2. Madde iptali gibi bu maddeler iptal edilmedi. Kalda ki Danıştay böyle bir karar da vermez sadece hukuka uygunluk usul ve esas yönünden inceler. Burada da kademeli emsal hukuka uygun bulmadı. Kaldı ki bu mahkemeler açık bir şekilde karar vermek zorunda. Yok şu kısım olmaz ise plan iptal olur veya uygulanamaz vs. yorumlarında temeli yok. Bura da da esas olan açıklık ilkesine uyumdur. Danıştay Kanuna aykırı olsa plan hukuka aykırı derdi. Fakat bunu yapmadı. Danıştay ve Bölge idare mahkemesi bunu daha açık nasıl ifade edebilir bilmiyorum.

Yorum yapmak yerine belgeler ortada. “OKUYUN” anlamaz iseniz konusunda uzman bir hukukçuya sorun bence.

Bura da yurt içinden, yurtdışından başka bölgelerden yatırım yapanların var. Onlara doğru bilgi iletmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Ama objektif bir şekilde. Belgesi olan konuşsun. 2011 yılından bu yana herkes konuşmuş yorumlar ile yanlış yönlendirilmiş.

Sonuç itibariyle belgeler ortada okuyun okutun kimseye inanmayın.

Benim kişisel fikrim bu aşamalardan sonra Dodurga da yapılaşma önündeki engeller ;
  1. Yolların açılmamış olması,(mahkeme süreci yüzünden)
  2. Alt yapının tamamlanması, (mahkeme süreci yüzünden)
  3. Ekonomik nedenler (kovid sonrası dünya çapında krizin ülkemize yansıması)şeklinde sıralanabilir.
    Bu benim şahsi fikrim katılmayanlara da saygı duyuyorum.

Son düzenleme:
Planın iki notu mahkeme tarafından iptal edildi.

Üst mahkeme de iptal kararını doğru bulup onayladı.

Buna rağmen planın uygulanabileceğini düşünmek imkansızdır.

Planın ya sadece geri kalan kısmı uygulanabilir, ki o durumda 2 emsalli bütün parseller iptal edilmiş olur ve dayanaksız kaldığı için 0,50 emsale düşer,

ya da doğru olanı yapılıp belediye revize plan çıkararak herşeyi düzeltip kurtarabilir.

Sorun yok diyenlere hodri meydan demek lazım.

Belediye şu durumda 2 emsal ticari+konut ruhsat versin, ben de hem konut parselindeki hem de ticari parseldeki arsalarımı hayır kurumuna bağışlayayım.

• Beğen
Tepkiler: human
Siz de iddiaya varsanız buyrun noter üzerinden halledelim.

29936/3 konut parseli 35 lik bulvar üstü

29825 ticari parsel.

Aynı miktar arsa üzerinden seve seve iddiaya girerim.

Mahkeme 2 notu iptal etmiş.

Üst mahkeme de bu kararı onaylamış.

Bunun anlamı: iki plan notu artık geçersiz demektir.

Bunu bile anlayacak Türkçesi olmayana mal mülk zaten yüktür, hayır işine vesile olalım 😁😁

• Beğen
Tepkiler: Ali_Adana ve human
Sayin rkk nin meydan okumasina karsi iddiaya girebilecek bir kişi gormuyorum. Bilgin yetmiyorsa ve yemiyorsa ne diye inatlasir insanoglu anlamiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen

Konu görüntüleyen kullanıcılar