Dodurga ve Alacaatlı Mahalleleri

Rkk nin yancıları sizi de bu anlaşmaya çağırıyorum.Varsa arttırmak isteyen arttırsın gelsin.Ankaradaki istediğiniz noter huzurunda anlaşmayı yapalım kazanan yardım kuruluşları olsun.

• Beğen
Tepkiler: Ali_Adana ve Yasin
Sizin Almanyada kala kala Türkçeyi unuttuğunuz da ortada.Siz Almanya’dan kalkıp gelene kadar zaten Abb ruhsat alınabilir der yarı yolda geri dönmek zorunda kalırsınız.O yüzden boş konuşup ortalığı karıştırmayın.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali_Adana ve Yasin
Değerli forum üyeleri Lütfen yazışmalarımızda sert söylemler kullanmayalım. Bu uyarı tüm forum üyeleri için geçerlidir. Buradan herkes farklı görüşler savunabilir doğru veya yanlış. Ama lütfen karşılıklı tartışmalardan kaçınalım. Burası bilgi paylaşım platformu herkes görüşünü söyleyebilir. Fakat bir süre sonra konuşmalar sertleşiyor. Lütfen bunu yapmayalım.

IMG_0817

IMG_0816

Arkadaşlar Çankaya Belediyesinin sitesinde böyle bir askı ilanı dikkatimi çekti bilgisi olan varmı??

Bilmediğim için soruyorum nedir sizce??

• Beğen
Tepkiler: Ali_Adana
Değerli form üyeleri; Dodurga yol yapım çalışması hakkında ABB Fen İşlerine yaptığım başvuruda,
  1. Dodurga 50’lik bulvarın dönemsel olarak yapım sürecinin devam edeceği, bölgede yapılaşmaya yönelik ruhsatlanma süreci ile yol açma çalışmalarının hız kazanacağı diğer ara yolların ise Çankaya belediyesinin yetki alanına girdiği öğrenildi.
  2. Otoban bağlantı yolu hususunda ihalenin tamamlandığı fakat hızlı yükselen enflasyon nedeniyle yüklenici firmanın maliyetler arttığı için belediyeden ek ücret talep ettiği bu yüzden işin biraz geciktiği, netice itibariyle bağlantı yolunun 2024 yılı içerisinde tamamlanmasının planlandığı öğrenilmiştir.
İyi günler.

Arkadaşlardan konuyu bilen açıklarsa sevinirim Kademeli emsalı hukuka uygun bulmadı ne demektir.yani tüm parseller aynı emsalmı olsun deniliyor

• Beğen
İyi günler herkese
Sarı sitede ilan sayısında artış var.Sizce bunu nasıl yorumlayabiliriz? İşler çözülme noktasına yaklaşmış olsaydı insanlar arsalarını satmazdı diye düşünüyorum.Elbette karamsar olmak istemiyorum burada ruhsatlar verilmedi diyen üyeler var ama ilan bilgilerinde bazı parsellerde ruhsat alındığı yazıyor.

• Beğen
Mayıs 2012’de kabul edilen Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ile kentsel dönüşümün önünün açılması amaçlanmıştır. Ve gerek müteahhit gerekse de hak sahiplerini kentsel dönüşüme teşvik etmek için bazı bölgelere emsal artışları verilmiştir. Bu “Kademeli İmar Artışı” olarak ifade edilebilir.

Kademeli imar artışı ile bölgedeki parsellerin tevhit edilerek yüz ölçümlerinin büyümesi durumunda emsal değeri de artabiliyor. Bu uygulamaya en iyi örnek Batıkent, Çakırlar, Turgut Özal, Kardelen ve Yeni Batı Mahalleleri diyebiliriz.

Örnek:
Yani iki farklı büyüklükteki iki arsa 5.000 m² kask değeri 1.20 ile 6.000 m² kask değeri 1.20 olan arsa birleştirerek kask değerinin 1.20’den 2.00 olması anlamına gelir.

KASK:

Kaks, bir arsaya yapılabilecek toplam net inşaat alanını belirler. Kat alanı kat sayısı teriminin kısaltmasıdır. Kaks ve emsal aynı anlama gelir. Bir arsanın alanı ile imar planı üzerinde yer alan kaks değerini çarparak o arsaya yapılabilecek maksimum net metrekare inşaat alanı (yani dairelerin toplam alanı) hesaplanabilir.
Örnek:1
Arsa: 10.000 m²
Kask: 2.00
10.000x2=20.000 m² inşaat yapılabilir.

Örnek:2
Arsa:10.000 m²
Kask: 0.50
10.000x0.50=5.000 m² inşaat yapılabilir.

Kademeli emsal uygulanırsa eğer gizli nüfus yoğunluğu oluşur.
Alt yapı oluşacak bu yoğunluğu kaldıramaz.

Yasin Bey söylediğiniz çoğu şeye yürekten katılıyorum.Sizce ruhsatlar ne zaman sürede alınır bir bilginiz bir duyumunuz var mı acaba

• Beğen
Dodurga da ABB yol çalışmalarına başladığı söyleniyor. Mahkeme kararı olumlu olmasa çalışmalar başlamazdı diye düşünüyorum

• Beğen
Buyuksehir Belediyesi bu bağlantı yolunu 2025 in sonuna bitirirse opun basınıza koyun. Ayrıca dodurgada 10 mt yollar dışındaki tüm yollar ABB Nin sorumluluğundadır. Burdaki yollarıda anlaşılan 2028 sonuna bitirecek!

• Beğen

Konu görüntüleyen kullanıcılar