Dodurga ve Alacaatlı Mahalleleri

Yarıgıyada gitsin korkmayın 7 yıl bekledik bir bu kadar da bekleriz.Biz beklerizde Çankaya belediyesi bu tazminatın altından nasıl kalkacak onu düşünsünler.Etik olarakta yaptıkları hoş değil yargı yargı diye ağlıyorlar yargıya uymuyorlar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali_Adana
Arkadaşlar yukarıda rumuzları zikredilen kişiler dodurga’da yatırım olan insanlar değil bunu bilin. Önceki kapatılan Forumda da vardı benzer insanlar. Bunlar büyük kısmı emlakçı tayfası. Fiyatları baskılayarak arsa toplamaya çalışan kesim. Bunların belediye de bağlantı noktaları var bu bir gerçek. Ama şunu söyleyeyim dodurganın artık süresi kalmadı. Elinden arsasını kaptıranın pişman olacağı bir sürece giriyoruz. Önümüzdeki problemin en büyüğü ekonomik maliyetler. Kurumsal bir iki firma inşaat ruhsatı için müracaat edince bakın önünde durabiliyorlar mı. Burada yazılan yorumlardan kimin o bölgede yatırımının olduğu kimin olmadığı zaten çıplak gözle anlaşılıyor.Ben dahil aynı bölgeye yatırım yapmış olan sizlere tavsiyem ,azıcık daha sabretmeniz.

• Beğen
Daha önce hem konut parselinde hem de ticari parselde arsalarım olduğunu yazıp, ada/parsel numarasını bile belirtmiştim.

Ben net haber alana kadar yazmayayım dedim, ancak bu sefer de arsası yok, hariçten gazel okuyor, ortalığı karıştırıyor gibi laflar edilmiş.

Yazdığım gibi arsalarım 29936/3 ve 29825/2 parsellerde.

Mahkeme kararının Çankaya tarafından ABB’nin yazısına göre uygulanmasında sorun var, hem de çok büyük. Bu nedenle Çankaya Belediyesi işlem yapmıyor.

Sebepler:

Mahkeme kararında Genel Hükümler 9. maddeyi Kademeli Emsal yönünden iptal etti. Kademeli Emsal’in dayanağı Genel Hükümler 9. madde. Bunun anlamı kademeli emsalin uygulanması engelleniyor. Bu sebeple Konut+Ticari de 10.000 m2 altında olanlarda 2 emsal olarak uygulanacak. ABB yazısında bunu belirtiyor.

Ancak aynı karara dayalı olarak mahkemenin Özel Hükümler 1. maddeyi de kademeli emsal yönünden iptal etmesi gerekirdi. Çünkü Özel Hükümler 1. madde de aynı 2. madde gibi kademeli emsal uygulamasıdır. 10 dönüm altına 0,5 emsal, 10 dönüm ve üstüne 1,75 emsal verilmesi kademeli emsal uygulamasıdır.

Halbuki mahkeme Genel Hükümler 9. maddeyi kademeli emsal açısından iptal etmedi mi?

Bu durumda Özel Hükümler 1. madde de dayanıksız kalmaktadır. Belediye hangi hakla konut parsellerinde kademeli emsal uygulayabilir?

Çankaya belediyesi bu sebepten dolayı işlem yapmıyor, çünkü mahkeme kararı işi aydınlatmak yerine tam tersine çorbaya çevirmiş durumda.

Hem kademeli emsal uygulamasını engelliyor, hem de Özel Hükümler 1. maddede kademeli emsal uygulamasına izin veriyor.

Resimde vergi dökümanında arsalarımın parselleri yazılı.

dodurga vergi

• Beğen
10 dönüm altı olan tamamen ticari parsel.

29825/2

İyi bak.

Ticari parseller zaten 1,20 emsal, mahkemeyle de alakası yok.

• Beğen
Abb nin yazısı açık ve net yazısın hepsi mahkeme kararıyla uyuşuyor.Zaten mahkeme de bunu söylüyor.Sizin dediğiniz gibi olsaydı 1/1000 ilk planı komple iptal ederdi ya da 1.75 ve 2 emsalleri hukuka uygun olmazdı.Sizin planlamacıyla anlaşamadığınız ortada.Kuyruk acınız ordan geliyor.Çankaya belediyesi daha fazla sizin kafanızda olamayacak çok az kaldı geçmiş olsun

• Beğen
Bu da zerre kadar laftan anlamayan birisi.

Benim Tolga ile ne derdim olacak ?

Ben zaten arsaları 2019 ve 2021’de aldım. Yani plancıyla hiç işim olmadı. İyi biridir.

Adamcağız zaten Melih’in maaşlı adamı. O plancı paylarından ona düşen bir şey olmadı.

Ücret olarak bir villa, biraz para, bi de dört çekerli bir araba aldı o kadar.

Çankaya belediyesinin ne yapacağını yakında göreceksin zaten.

• Beğen
Rkk nin laftan anlamayan birisi olduğu açık istesem parsellerinden adını öğrenip çok güzel uğraşırımda gerek yok

Son düzenleme:
  • Beğen
Ne uğraşacaksın benimle ? Mesela ne yapacaksın? Tehdit mi ediyorsun?

Tehdide pabuç bırakmam, iyi bil. Hatta kralını da yanında getir.

Buyur git Çankaya belediyesine, direk olarak sor, ruhsat verecekler mi, ne zaman verecekler diye.

• Beğen
Ben de zaten hukuk bürosunun görüşünü yazdım. Kademeli emsali yasaklayan mahkeme kararının özel hükümler 1. maddedeki kademeli emsale dokunmadan bırakması abesle iştigal.

O konu netleşmeden Çankaya belediyesi hiç bir işlem yapmayacak.

• Beğen
Uzatıp duracak yani.Bir de biz gidelim.1. Maddeyi iptal etmemesinin nedeni Mahkemenin kademeli iptali kısmen iptal etmesi.Her şey açık konut parsellerinde 10 dönümün altı yer yok.Ticari parsellerde vardı onu da mahkeme halletti.Abb nin yazısı net ve açık.İstedikleri kadar oyalamaya çakışsınlar sonuç belli.Ne kadar büyüdükçe bu olay ruhsat başvurusu yapanların tazminatları gittikçe artıyor belediye kendi topuğuna sıkıyor.

• Beğen
Konut parsellerinde nasıl 10 dönüm altı parsel yok diyebilirsin?

Resmen sallıyorsun.

10 dönüm altı onlarca konut parseli var.

Mesela 29936/5

Aç bak.

Neredeyse hemen her adada plancıyla anlaşmadığı için 0,5 emsalle kalacak şekilde bırakılmış küçük parseller mevcut.

• Beğen
Al buyur iki tane parselin bilgileri:

Her ikisi de konut parseli ve 10 dönümden ufak olduğu için 0,50 emsalde kalmış durumda.

Mahkeme kararına göre bunların da emsalinin 1,75 e çıkarılması gerekir, her ne kadar mahkeme Özel Hükümler 1. maddeyi iptal etmiş olmasa da.

Aksi takdirde böyle küçük parsellerin hissedarlarının hepsi dava açar.

Bu altta Çankaya İmar sayfasından resmini paylaştığım 2 parsel dışında mesela şu 3 parsel de konut parseli ve 10 dönüm altında:

29789/3 6528 m2
29787/5 5782 m2
29804/9 6541 m2

Bunlar gibi bir sürü küçük parsel var ve bu konu netleşmezse hepsinin hissedarları dava açıp 1,75 emsali kopartabilirler.

Bu da imar işini sürüncemeye sokar ve bize zaman kaybettirir.

Çankaya herhangi bir adım atmadan bu konuyu açıklığa kavuşturmaya uğraşıyor.

Bildschirmfoto_22-8-2024_18360_imardurumu.cankaya.bel.tr

Bildschirmfoto_22-8-2024_183221_imardurumu.cankaya.bel.tr

Son düzenleme:
  • Beğen
3-5 parseli geçmez diye düşünüyorum.Dava açacak parsel kendi parselini ilgilendirmesi gerekiyor tüm planını ilgilendirmemeli.O zaman 10 dönüm üzeri arsaları olanların ne suçu var biz neyi bekliyoruz ?? Ruhsat başvurusu yapanların ruhsatları onaylanmalıdır dediğim aksi taktirde yasal işlemler başlatılma aşamasındadır

• Beğen
Hangi 3-5 parselden bahsediyorsun?

Bilmiyorsun, işkembe-i kübradan sallıyorsun.

Ben plana sadece 2 dakika baktığımda bu 5 parseli buldum. Rahatlıkla en az 20-30 parsel bu haldedir. Her birinin de çok sayıda hissedarı olduğunu hesaba katarsan işin çetrefilli olduğunu görürsün.

Bu nedenle Çankaya konu açıklığa kavuşmadan evvel işlem yapmaz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Ticari+konut parselleri 5 bin dönüm üzeri emsal 2 olarak kesinleşmiştir.
Konut emsalleri ise 10 dönüm üzeri 1.75 emsal olarak kesinleşmiştir
Dava açmak isteyen açar bu kesinleşen parselleri ilgilendirmez.Kesinleşen parsllerin ruhsatları verilmeli

• Beğen

Konu görüntüleyen kullanıcılar