Dodurga ve Alacaatlı Mahalleleri

Üstadım plan notlarına bakıyorlar çünkü ben arsayı satın alırken sorduğumda gayet sarih bir şekilde “10.000 m2 olduğu için 2 emsale hak kazanıyorsunuz” demişlerdi. Üstelik şimdi aradığımda “Danıştay o notları iptal etti, sizin arsanız da 0.50 emsale döndü” dedi. Yani işi bilmeyen insanlar yok orada.

• Beğen
Tepkiler: Ali_Adana
Bak resmi evraklarla sunduk daha ne dememizi bekliyorsun ne zaman aradın kimi aradın sen valla ben anlamış değilim bişey demiyorum siz kademeli emsal olayını çok farklı anlamışsınız pekala siz haklısınız…

• Beğen
Kararda diyor ki “konut+ticari parsellere 2.00, konut parsellere 1.75 emsal verebilirsin ama bunu verirken yaptığın kademeli emsal uygulaması hatalı” diyor. Yani gerekli sosyal donatıyı sağladığın ve mevzuata uyduğun sürece bu emsali verebilirsin ki bizim planın sosyal donatı yönünden bir sıkıntısı yok.
Ama kademeli emsal uygulamasında sorun var diyorlar. Dolayısıyla yöntem yanlış olduğu için senin benim emsal de batıl oluyor.

• Beğen
ahmetdincer beyin attığı karar üzerinden konuşuyorum ben. Onun karar kısmına ve önceki sayfaya bakarsanız orada yazıyor.

• Beğen
IMG_3564

• Beğen
Tabii ki verildi demiyor, verebilirsin diyor.

Ama bunu 1000 lik planda göstermen lazım, parselasyona, yani plancının keyfine bırakamazsın diyor.

İptal sebebi de bu zaten.

Plan yapıyorsun ama yoğunluk belli değil, parselasyonda plancı kafasına göre (daha doğrusu avantasına göre) yoğunluk belirliyor, bu imar kanununa aykırıdır diyor.

Şu anda parselasyonda konut+ticari 2 emsal görünen parseller iptal olmuştur. Geçersizdir.

• Beğen
Rkk bey Yasin beyin belgeyle paylaştığı Bölge İdare Mahkemesinin 1.75 ve 2 parseller nettir yazısı sizin dediğinizle örtüşmüyor.

• Beğen
Bu arada şimdi Büyükşehir ile görüştüm. Gelen karar çelişkili diyor. İtiraz ettik diyorlar. Henüz bir netlik yok diyorlar. Bu bilgi kirliliğinin sebebi de bu çelişki.
Mahkeme kararına rağmen Osman beyin paylaştığı açıklama yazısında 2.00 ve 1.75 emsalde sorun yok diye yazmışlar. Çok saçma bir durum.

• Beğen
Osman bey,

yazdığım şeylerin hiçbiri yanlış değil.

İmarda farklı emsallerde parseller olabilir, mahkeme de zaten bu açıdan sorun görmüyor.

Bilirkişi raporu da zaten bu yöndeydi.

Ancak yanlış anlaşılan konu şudur:

Mahkeme bu farklı emsalleri, yani farklı yapılaşma yoğunluklarını 1000 lik planda göstermen gerekir. 1000 lik planda muallakta bırakıp parselasyonda yapamazsın diyor. İşte bu nedenle 1000 lik plan açısından kademeli emsal uygulamasını iptal ediyor (9. madde)

Diğer yandan Özel hükümler 2. maddeyi de iptal ediyor. Bu madde ile konut+ticaret ve 2 emsal verilmesi sağlanıyordu.

Bu 2 maddeyi çıkardığınızda geriye bölgenin tamamında konut parselleri için sadece 0,50 emsal kalır. Hatta iptal edilmeyen 1 numaralı özel hükümle verilen 10 dönüm üstüne 1,75 emsal konut parselleri de geçersiz kalıyor.

Çünkü 1000 lik planda hiç bir konut parseli belli değil, 10 dönüm ve üstü gösterilen bir parsel falan yok. Bütün konut bölgesi düşük yoğunluklu (145 kişi / hektar) görünüyor.

Şu anda planın bu haliyle hiç kimse 1,75 veya 2 emsal olarak ruhsat alamaz. O firma veya şu firma ruhsat aldı sananlara yalan söylenmiştir.

• Beğen
İnşallah sizin dediğiniz doğrudur. Çünkü Büyükşehir de kararda bir çelişki var diyor. İnşallah sağ salim kazma vurulur da herkes istediğine kavuşur. 🙂

1.75 veya 2 emsalde sorun yok. Sorun bu emsallerin hangi parsellere verileceğinin belli olmaması. 10.000 m2 üzeri hangi parseller bellimi? Degil. Daha once buna benzer bir durum varmi, içtihat oluşturacak? Bildigim kadarı ile yok ama belki hukukçu arkadaslar var ise daha detaylı bilgiye sahiptir.

• Beğen
Zaten çelişki var Danıştay gibi en üst merci nasıl olur da böyle saçma bir karar verebilir ki.Dün gece de bahsettim size.Hayırlısı olur umarım.Sizin dediğinizde olsa olur benim dediğimde en kısa sürede nasıl olacaksa olsun artık sabrımız kalmadı

• Beğen
Bunu çözmesi gereken plancı değil, belediyenin kendisi.

Parselasyonda kademeli emsal verilen (1,75 ve 2 emsal) bölgeleri 1000 lik planda göstermek zorunda. Bu nedenle revize 1000 lik plan şart.

Aslında bu iş zor değil. Mevcut parselasyon planını 1000 lik plana birebir aktarsalar iptal sebebi ortadan kalkar. Nüfus ve yapılaşma yoğunluğu 1000 lik planda açıkça belli olunca sorun kalmaz.

Ancak belediye hemen işe başlamak yerine ipe un dizerek vakit kaybediyor, olan biz yatırımcılara oluyor.

Tek mahkeme kararı toplamda 4 yılımızı yedi.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali_Adana ve human

Konu görüntüleyen kullanıcılar