İETT Otobüslerinin Bağlı Olduğu Garajlar Hatlara Göre Dağılımları Ve Garaj Değişiklikleri

Şahinkaya garajındaki Mercedes Citaro G’lerin 2020 yılından günümüze en çok çalıştığı hatlar.

2020
15F
15KB
11ÇB

2021
15F
11ÇB

2022
15F
15BK
11ÇB
121BS

2023
15F
11ÇB
15TA
121A
121B
121BS
11H
15SD
15BK
137

2024
15F
11ÇB
15TA
11H
121A
121BS
15SD
15BK

Son düzenleme:
Ya zaten 7-8 tane körüklü Citaro arızalı, garajda yatıyor. Birde M2578’i hibe ediyorlar Anadolu Garajı’na. (Umarım hibe değildir, geri gelir) Beykoz’da çoğu hat körüklü araç sıkıntısı yaşıyor. Beykoz 15F ve 11ÇB’den ibaret değil. 121A, 121B, 15, 15BK, 15SD bu hatlarda da çalışması lazım körüklü, ama ne belediye dinliyor bizi ne de İETT.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ulaşımmerakı
Şahinkaya Garajı rezalet durumda, Citaro G’lerin en az 7-8 tanesi arızalı, soloları da hak getire. ÖHO’lar kurallara göre klima açıyorlar ama, Mercedes Conecto hariç hiçbir ÖHO’nun kliması yeterli değil. Pişiyoruz, kavruluyoruz, terliyoruz.

Çok enterasan İkitelliye geçen Otokarlar İkitelli hatlarında da çalışmış bugün. 336M 78Ş 78B 36TC gibi. Geçici olarak gelse hatlarda çalışır mı bilemem. Acaba herkes O1274-O1306 arasının Sultangaziye geçmesini beklerken İETT ters köşe yapıp bu araçları İkitelliye mi verecek merak konusu

Akiaların sayısı şu anda en az 86 adet oldu. (A3056, A3057, A3068 ve A3078 henüz sistemde çıkmıyor)

Garajda toplamda 120 araç olacaksa 34 tane de Otokar kalmış demektir. Ancak şu anda bu sayı daha fazla gibi.

Otokarları İkitelli’ye verseler güzel olur çünkü Sarıyer’de Sultangazi’nin araçlarını bitirmişler. Bir kısmının ömrünü İkitelli’de uzatabilirler. Ayrıca İkitelli’nin körüklüleri ile Sultangazi’nin Otokarları arasında değiş tokuş yapılabilir. (Citaro G’ler hariç, bu 18lik delikanlıları fazla riske atmazlar bence)

Son düzenleme:
Ben orayı birçok defa deneyimledim, etraf yokuş ve bayır dolu. Otobüslerin durumuna çok üzülüyorum. Hurdaya çıkmalarına en çok buralar sebep olur. Garaja da zaten çok uzak bir bölge. Arnavutköy de benzer durumda olabilir ama en azından garaja yakın.

Örnek verecek olursam EL2 denen hattın güzergahı çok berbat, araç neredeyse bayılacaktı. Bizim 98G bile çok daha iyi yollardan geçiyor. (Çevremdeki en zorlu hat 98G’dir) En azından uzun mesafeli yokuşlar yok.

Topkapı araçlarında o değişik motor seslerini pek duymuyorum, Sultangazi araçlarında durum tam tersi.

Bize akia denen tasarım fukarası kalitesiz araçlar kalacak. Procity TRler ise en iyi tasarıma sahip araçlardan biridir. İETT’nin filosunda Isuzu Citiport’un da olmasını isterdim, bu da tasarım harikası bir otobüs.

Keşke Akiaları övebilseydim ama hiçbir olumlu tarafları yok. En azından ben göremedim. Yeni araçlar normalde heyecanlandırır ama ben tam olarak bir hayal kırıklığına uğradım. Topkapı’ya Citarolar verilip bunlar karşıya gönderilse gıkım çıkmaz.

Son düzenleme:
Bence Beykoz Çavuşbaşı’nda İETT garajı açılmalı. Şahinkaya Garajı, Çavuşbaşı ve Kavacık bölgesine yetişemiyor. Kavacık, Çavuşbaşı, Çekmeköy, Ümraniye bölgelerine bu garaj bakar. Böylelikle, Beykoz Ortaçeşme’den kalkan otobüslere (121A, 11H, 15, 15BK, 15F, 15SD) daha çok körüklü otobüs verirler ve ulaşım rahatlar. Peki olası bir Çavuşbaşı tarafına garaj açılması durumunda hangi otobüsler verilmeli? Bence İkitelli Garajı’ndan 20 Mercedes Citaro G ve Otokar Kent 290LF verilmeli veya Otokar yerine yeni Akia Ultra LF 12 verilmelidir. Bu garajın yoğunlukla bakacağı hatlar ise 11ÇB, 121B, 14M, 15A, 15M, 15E, 15KÇ, 15ŞN, 20, 135A 15ÇB, 138, 9H, 122ÇK, 15TA, 136R gibi hatlar olmalı. Bilmem sizce mantıklı olur mu Beykoz’un ulaşımını iyileştirmede?

Son düzenleme:
Yol güzergahları dışında şöyle bir şey de var Sarıyer de çalışan oto x bölgeye gidiyor oto belli bir sonra Sarıyer’e geri dönünce araç daha bitik dönüyor.( her garaj da bu durum olabiliyor) Sarıyer’e en yakın Kağıthane garajı var orda da hep karsan karsanların miktarı kadar otokar o garaja geçse karsanlar farklı bir yere yollansa ömürlerin de yine bir takım iyileşmeler olabilir belki…

Onun harici Esentepe garajı var iett ve öhö araçları parklanma yapıyor sanırım orayı iyileştirip bir şeyler yapabilirlerse iyi olabilir :confused:

Çavuşbaşı na yeni garaj demek milyon lira maliyet demek. Sorun zaten araç sayısının yetersiz olması, diğer garajlardan Şahinkaya ya araç gelirse zaten sorun ortadan kalkmış olur.

İnşaat maliyetleri yerine yeni şöförler alıp akşam 22.00 dan sonra toplu taşımayı kuvvetlendirmek, tatilli çalışan araçların sefer sayısını arttırmak daha iyi çözüm olabilir 🤔

O2003 bugün Topkapı’ya bağlı olan 33’te çalışıyor. O2009 da 33M’de sefer yapıyor.

Otokarların zaten 600 kadarı karşıda. Niye daha da gönderiyorlar buna anlam veremiyorum. Gidin Akiaları veya Bmcleri gönderin.

Son düzenleme:

Konu görüntüleyen kullanıcılar