Art34 Metrobüs Aracı

Murat

Aktif Üye
Türkiye’nin en köklü ulaşım markası İETT ve toplu taşımacılığın teknolojik hâli Metro İstanbul ortak şekilde çalışarak; metrobüs hattında, yeni nesil elektrikli metrobüs aracı ART34 ile elektrikli dönüşüm adımı atılıyor.
1000044699

• Metrobüs yolu üzerine çizilen kılavuz çizgileri izleyen sinyal sistemi
  • 40 metre uzunluğunda, 4 vagonlu, 420 yolcu kapasitesine sahip
  • 295 KW gücünde
  • Manevra yapmadan çift yönlü sürüş imkanı mevcut
  • Tek şarj ile 80 kilometre gidebiliyor, 20 dakika şarj ile 50 kilometre yol
  • Şerit Takip Asistanı, 360 derece panoramik görüntüleme imkanı
  • %100 elektrik enerjisi
  • Sıfır emisyon özelliği
  • Düşük enerji maliyeti
  • Sürücüsüz, otonom sürüş imkanı
1000044698

1000044701

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iki dev kuruluşu Metro İstanbul ve İETT’nin uluslararası işbirlikleri ve teknoloji transferi ile yüksek yerlilik oranıyla üreteceği ART34’ün deneme sürüşleri başladı. Garaj testleri bitti ve 1 Nisan’da metrobüs hattında test sürüşlerine başlanması planlanmakta.
1000044697

1000044702

Esas amaç yurtdışından teknoloji transferiyle tamamen yerli üretim yapmak. Üretici firmanın da bu duruma sıcak baktığı söylenmekte.
1000044703

1000044704

Metro kadar verimli, otobüs kadar esnek ART34; İstanbul’un ulaşımına yeni bir soluk getirecek.

Ekli dosyalar

• 1000044700.jpg
    1000044700.jpg
    67 KB · Görüntüleme: 0
Moderatör tarafında düzenlendi:
Yurt dışındaki firmayı merak edenler için, söylenen özelliklere göre firma CRRC Corporation Limited olmalı, Çin devletine ait ve halka açık bir demiryolu taşıtı üreticisi.

Muhtemel model ise bu;

Bu araç bir milat olacak gibi görünüyor tramvay ve metroya göre inanılmaz düşük maliyetle yüksek miktarda yolcuyu taşıyabilirsin menzil konusu 80 km biraz azmiş 200 km gibi bir menzili olsaydı daha verimli olurdu 2 seferi tamamlayan araç biraz mola verip şarĵ edilecek mecburen alımda ona göre olur heralde biri şarjdayken diğer araç devreye girer.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Beykozlu
Yolda kalırsa görün şenliği. Görünüşünü sevmedim. Daha çok tramvaya benziyor.

Tahmin ettiğim gibi Çin malı çıktı.

Yolda kalırsa görün şenliği.
Yolda her yapılan araç kalabilir mercedeste kalıyor sonuç olarak burda önemli olan maliyeti düşürüp daha fazla yolcu taşıyabilmek bu çinli firma dünyanın en büyük metro üreticilerinden biri bir çok modeli var kaliteli bir araç gelecektir.40 metre boyu ile 2 körüklü otobüsten daha fazla yolcu taşıayacak.

• Beğen
Ben pek kullanışlı bulmadım. Metrobüsün toplam mesafesi ne kadar bilmiyorum ama 1 tam tur attıktan sonra yine şarj edilmesi gerekecek. Uzunluğu yüzünden de daha az araç duraklara girebilecek. Bu da metrobüs yolundaki trafiği artırabilir.

Haliç ve Uzunçayır rampalarını tırmanabilecek mi, bir diğer mesele de bu.

Umarım bunlar alınmaz. İlla ki elektrikli olacaksa bile araç tramvaya benzememeli.

Son düzenleme:
Dünya elektrikleşiyor artık. Metrobüsler günde kaç litre mazot tüketiyor. Yavaştan tamamen elektrikliye geçmemiz lazım. Hem metroda, hem metrobüste, hem de otobüste.

Son düzenleme:
Malatya’da ki trambüs sistemi neden düşünülmüyor acaba?
Şöyle ki gittikleri tüm güzergahın yüksek gerilim hattının çekilmesi ve hatta elektrik verecek tarafo dağıtımı yapılması, elektrik hattının güvenliği gibi altyapı yatırımı yapılması gerekli. Ayrıca bunlar yapılırken uzun bir süre metrobüs hattı kapalı kalmalı.

Eskiden beri gündemde olan bir durum;

Ben pek kullanışlı bulmadım. Metrobüsün toplam mesafesi ne kadar bilmiyorum ama 1 tam tur attıktan sonra yine şarj edilmesi gerekecek. Uzunluğu yüzünden de daha az araç duraklara girebilecek. Bu da metrobüs yolundaki trafiği artırabilir.

Haliç ve Uzunçayır rampalarını tırmanabilecek mi, bir diğer mesele de bu.

Umarım bunlar alınmaz. İlla ki elektrikli olacaksa bile araç tramvaya benzememeli.
Merak etmeyin aracın 295 KW gücünde tamamen elektrikli ve toplam 12 motoru bulunuyor. Şerit takip asistanı dışında ayrıca sürücüsüz, otonom sürüş imkanına da sahip.

Tram34 tasarım ekibi muhtemelen işin içindedir benzemesi normal.

• Beğen
Tepkiler: Meksika
Keşke elektrikli araç işine düz hatlardan devam etselerdi. M2234 Citaro’dan ötesine gidilmedi.

Umarım yakında İETT’de her konuda bir düzelme olur. Elektrikli metrobüsten önce çözülmesi gereken sorunlar var.

Konudan bağımsız olarak; bu mesajıma uygunsuz bayrağı eklenmesi hiç hoş değil, düzenleme yapılması yeterliydi. Buradan da soğumak istemiyorum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: B-2 ve Beykozlu
Konudan bağımsız olarak; bu mesajıma uygunsuz bayrağı eklenmesi hiç hoş değil, düzenleme yapılması yeterliydi. Buradan da soğumak istemiyorum.
İşi siyasete getirmemek lazım mesajlarda yönetimlerle ilgili eleştiri yapılabilir ama değişim vs görüşlerinizi kendimize saklayacağız seçime 2 gün var zaten.

Siyaset yaptığımı düşünmüyorum, sadece İETT yönetiminin değişmesi gerektiğini yazdım.

Bunun için basit bir neden; defalarca yaptığım sefer artırımı talebinden bir sonuç çıkmaması…

• Beğen
Tepkiler: B-2 ve Beykozlu
Siyaset yaptığımı düşünmüyorum, sadece İETT yönetiminin değişmesi gerektiğini yazdım.
İşte bi zaman sonra karşılıklı tartışma yaratacak yere götürüyor bunlar siz aklınızdakini yazıyorsunuz karşıt fikirli biri gelip size karşı yazıyor başlık art34 konuşulanlar belediyenin gitmesi bu siyasete giriyor bunları yapmayalım forumun seviyesini düşürmeyelim herkesin fikri kendine burda belirtmeyelim lütfen.

• Beğen
Tepkiler: Emir ve Beykozlu
Çift körüklü Akia metrobüs rezilliğimiz bitti birde üç körüklü başka bir model almayı düşünüyorlar. Almayın kardeşim siz birşey mirşey. Herşeyi elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. Otokarları bile mecbur kaldığınız için aldınız hoş zaten onu da becerememişsiniz araçların hızından mı çekiişinden mi ne şikayet var. Nerde o eski İETT. Herşeyi özel olarak sipariş ederdi. Bunlar gitti resmen standart modeli aldılar geldiler.

Yapmanız gereken 18, 18,75’lik tek körüklü metrobüsler veya 19,5 metrelik capacity ile 21 metrelik capacity l almaktı. Elbette 21 metrelik otokar da alınabilr bir araçtı ve aldılar da ama be kardeşim araç standart donanım mı iett aracı mı belli değil. Eski ihalelerin bile bir kalitesi vardı yemin ediyorum.

Akia metrobüslerin hakkını yemeyelim şimdi, Otokarlardan daha güzel araçlar. Ama düz hatlara alınan Akialar vasat çıktı. Koridorunun genişliğini yetersiz buldum.

Son düzenleme:
Ben akialardan çift körüklü olmalarından dolayı nefret ediyorum. İleride normal hatlara da vermeleri imkansıza yakın birşey ve aynısı bu yeni model araç içinde geçerli.

İleride önemli metro hatları tamamlandığında akialar ve bu araçların kepçe yemesi işten bile değil. 4 Metrelik fark için çift körüklü almaya değer miydi ya. Ne güzel normal hatlara da verilirdi çeşit çeşit.

Son düzenleme:
Ben akialardan çift körüklü olmalarından dolayı nefret ediyorum. İleride normal hatlara da vermeleri imkansıza yakın birşey ve aynısı bu yeni model araç içinde geçerli.

İleride önemli metro hatları tamamlandığında akialar ve bu araçların kepçe yemesi işten bile değil. 4 Metrelik fark için çift körüklü almaya değer miydi ya. Ne güzel normal hatlara da verilirdi çeşit çeşit.
İş o noktaya gelirse ya Anadolu’da bir şehre hibe edilirler ya da Afrika’ya hibe edilirler

• Beğen

Konu görüntüleyen kullanıcılar