Art34 Metrobüs Aracı

image

Son düzenleme:
Test edilen aracın (CRRC) Ankara’da tesisleri var. Burada Ankara ve İstanbul için metro araçları üretilmişti. Burada bu araçlar üretilebilir.

CRRC (Çin) ve MNG (Türk firması) ortaklığıyla faaliyete devam ediliyor.
CRRC-MNG Raylı Sistem Araçları San. Ve Tic. Ltd.Şti. Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre dünyanın önde gelen raylı sistem araç üreticisi olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde kurulu bulunan CRRC Zhuzhou Electric Locomotive Co. Ltd. ile Türkiye’de MNG Holding şirketi olan MAPA İnşaat ve Tic. A.Ş.tarafından kurulmuştur.

est edilen aracın (CRRC) Ankara’da tesisleri var. Burada Ankara ve İstanbul için metro araçları üretilmişti. Burada bu araçlar üretilebilir.

CRRC (Çin) ve MNG (Türk firması) ortaklığıyla faaliyete devam ediliyor.
Bu yüzden bu araç tercih edilmiş belliki güzel bir düşünce olmuş araç yolculu testleri geçerse ülke içi üretimle onlarcası üretilir.

• Beğen
Tepkiler: sezgin_ist

İSTANBUL TOPLU ULAŞIMINDA BİR DEVRİM BAŞLIYOR YENİ ELEKTRİKLİ METROBÜS TEST SÜRÜŞÜNE BAŞLADI​

5 Nisan 2024

İstanbul Toplu Ulaşımı için yeni araç yatırımlarını hızlandıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT; Metro İstanbul işbirliği ile tamamen elektrikli, çevreci, yüksek teknolojilerle donatılmış, çok yüksek yolcu kapasiteli Elektrikli Metrobüsün test sürüşüne başladı.

İstanbul Toplu Ulaşımında en büyük role sahip olan metrobüs hattı; Beylikdüzü’nden Kadıköy Söğütlüçeşme’ye kadar 52 km’lik hatta, iki kıtayı birbirine bağlıyor ve 1 günde yaklaşık 1 milyon yolculuğun gerçekleştirilmesini sağlıyor.

15 farklı ilçeden geçen, hızlı ve konforlu ulaşım imkanı sunan metrobüs hattının, dünyada gelişen en son ulaşım teknolojileri ile modernize edilmesi için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT ve Metro İstanbul’un ortak girişimi ile yatırımlarını hızlandırdı.

%100 Elektrikli, 40 Metre Uzunluğunda, 420 Yolcu Kapasiteli

Bu çerçevede;
  • % 100 elektrikli, 295 kWh gücünde
  • Sıfır emisyonlu ve çevreci,
  • 40 metre uzunluğunda,
  • 420 yolcu kapasiteli,
  • Sürücüsüz, otonom sürüş imkanı olan,
  • Manevra ihtiyacı olmaksızın, çift yönlü kullanılabilen,
  • Yolcular için daha konforlu, daha sessiz, daha ferah yolculuk imkanı sunan elektrikli metrobüs aracı İstanbul’a getirildi ve çalışmalara başlandı.
İETT’nin Edirnekapı Garajı’ndaki kurulum ve ön testlerin ardından, metrobüs hattında da aracın test sürüşlerine başlandı.

100 Bin Km’de 2 Buçuk Milyon TL Yakıt Tasarrufu

Tek şarj ile 80 km menzile sahip olan, 20 dk şarj ile 50 km mesafe gidebilen, 360 derece panoramik görüntüleme imkanından, şerit takip asistanına kadar gibi bir dizi teknolojik donanımı bünyesinde bulunduran yeni araçlar, 100 bin km’de yaklaşık 2.5 milyon TL yakıt tasarrufu sağlayabiliyor ve 1 yılda 300 bin kg karbondioksit salınımını engelliyor.

Metrobüs hattında sadece 1 günde 250 bin km yol yapıldığı göz önüne alındığında İstanbul için çok önemli bir yakıt tasarrufu elde edilmiş olacak ve daha çevreci bir İstanbul için de önemli bir katkı olacak.

Yolcuların da ilgiyle takip ettiği araçların, detaylı test sürüşlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul’a kazandırılması planlanıyor.

image

image

image

image

Kaynak:

Son düzenleme:
100 Bin Km’de 2 Buçuk Milyon TL Yakıt Tasarrufu

Tek şarj ile 80 km menzile sahip olan, 20 dk şarj ile 50 km mesafe gidebilen, 360 derece panoramik görüntüleme imkanından, şerit takip asistanına kadar gibi bir dizi teknolojik donanımı bünyesinde bulunduran yeni araçlar, 100 bin km’de yaklaşık 2.5 milyon TL yakıt tasarrufu sağlayabiliyor ve 1 yılda 300 bin kg karbondioksit salınımını engelliyor.

Metrobüs hattında sadece 1 günde 250 bin km yol yapıldığı göz önüne alındığında İstanbul için çok önemli bir yakıt tasarrufu elde edilmiş olacak ve daha çevreci bir İstanbul için de önemli bir katkı olacak.

Yolcuların da ilgiyle takip ettiği araçların, detaylı test sürüşlerinin tamamlanmasının ardından İstanbul’a kazandırılması planlanıyor.
Tek sarjla 80 km gitmesi yetecek mi bilmiyorum. Bana nedense ikinci Phileas vakası olacak gibi geliyor. Yakıt tasarrufundan bahsediliyor ama batarya ömürleri ne kadar olacak bu söylenmiyor. Bir İstanbullu değilim ama bu işe karamsar bakıyorum açıkçası…

• Beğen
Tepkiler: Meksika
Benimde tek endişe ettiğim nokta tek şarj ile 80 km gitmesi. Hattın uzunluğu Beylikdüzü-Söğütlüçeşme arası zaten 52 km.

• Beğen
Testlerde gidip gidemediğini görecekler tek turu tamamlayan araç kurulacak istasyonlarda şarja alınacaktır burda önemli olan tam dolu halde klimalar açık şekilde kaç km gidebildiği.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tam parkurda gitmeyeceğini düşünüyorum ben ayrıca. Köprüye girmeyeceğini tamin ediyorum.
Beylikdüzü-Cevizlibağ veya Avcılar-Zinzirlikuyu gibi yoğun kısımlarda kullanılabilir bu araçlar.

Testlerde gidip gidemediğini görecekler tek turu tamamlayan araç kurulacak istasyonlarda şarja alınacaktır burda önemli olan tam dolu halde klimalar açık şekilde kaç km gidebildiği.
Sadece tek turda şarj olacaksa en az iki kat araç almaları gerekiyor. Yani tek yönde 40 araç çalışıp direkt şarja girecekse tam turu yapması için bir 40 araç daha gerekecek. Benim mantığıma ters geldi. Arada elbette eski araçlarda çalışacaktır ama bu kadar para vermeye, ülkemizde hiç denenmemiş bir şeyi en yoğun hatta denemek ve uygulamak yürek yeme benziyor.

Bide şu var bu kadar uzun bir araçta batarya koymaya bolca yer var ek bir batarya takılma ihitimali nedir acaba 100 km menzil sunsa gayet yeter tam parkuru tamalar sorun olmadan.

Sadece tek turda şarj olacaksa en az iki kat araç almaları gerekiyor. Yani tek yönde 40 araç çalışıp direkt şarja girecekse tam turu yapması için bir 40 araç daha gerekecek. Benim mantığıma ters geldi. Arada elbette eski araçlarda çalışacaktır ama bu kadar para vermeye, ülkemizde hiç denenmemiş bir şeyi en yoğun hatta denemek ve uygulamak yürek yeme benziyor.
Bu araçlar çinde kullanılıyor sorunlu bir araç olsaydı buna girişmezlerdi diye düşünüyorum yakılan bezinden yapılacak tasarrufla bence kendini çok çabuk amorti eder bide 2 metrobüsün taşıdığı yolcuyu tek araçta taşıyacaksın oda var.

Son düzenleme:
Aracın 80 km azami menzil olması bi yandan avantajlı araç tonajı düşük olduğu için daha verimli bir menzil sunar.
Metrobüs hattının ilk ve son istasyonlarının olduğu kısma bu araçların pantograf ile şarj olabilmesi için kataner hatları döşenirse gerçekten yararlı olur.
Urfa’da 63 kodlu hatta bu sistem var. Aracın şarjı 15 km yetecek kadar yapılıyor. Ringin son durağında pantograf kaldırılıp şarj edilmeye başlıyor araç. Bu araçta da böyle sistem kurulursa çok daha yararlı olur.

Urfa’da 63 kodlu hatta bu sistem var. Aracın şarjı 15 km yetecek kadar yapılıyor. Ringin son durağında pantograf kaldırılıp şarj edilmeye başlıyor araç. Bu araçta da böyle sistem kurulursa çok daha yararlı olur.
Urfaya bak herkesten önce yapmış sistemi 😄

3 günlük Urfa gezimde araç konsolunda 15km menzil görünce çok şaşırmıştım. Ama araçları inceleyince sistemi çok mantıklı buldum ve çoğu şehirde uygulanabilir bir sistem. Araç giderken 250 300 kW ile şarj oluyor. Tur arasında rejeneratif frenleme ile de şarj oluyor. Ve düşük kapasiteli batarya ile boşu boşuna batarya ağırlığı olmadan daha düşük enerji tüketimi sağlıyor. Ve batarya değişim ve ilk alım maliyeti de çok düşüyor.

Herşey teste bakıyor aslında . Test sonuçlarına göre belki araçta revizyonlar yapılır . Olumsuz görürlerse başka tercihlerede yönelebilirler.

Bu araçlar çinde kullanılıyor sorunlu bir araç olsaydı buna girişmezlerdi diye düşünüyorum yakılan bezinden yapılacak tasarrufla bence kendini çok çabuk amorti eder bide 2 metrobüsün taşıdığı yolcuyu tek araçta taşıyacaksın oda var.
Çin’de kullanılıyor ama nasıl güzergahta kullanılıyor ona bakmak lazım. Metrobüs sistemi zor bir sistem aslında. Phileas araçlarıda kullanılıyordu ama patladı gitti ne yazık ki

• Beğen
Tepkiler: Emir
3 günlük Urfa gezimde araç konsolunda 15km menzil görünce çok şaşırmıştım. Ama araçları inceleyince sistemi çok mantıklı buldum ve çoğu şehirde uygulanabilir bir sistem. Araç giderken 250 300 kW ile şarj oluyor. Tur arasında rejeneratif frenleme ile de şarj oluyor. Ve düşük kapasiteli batarya ile boşu boşuna batarya ağırlığı olmadan daha düşük enerji tüketimi sağlıyor. Ve batarya değişim ve ilk alım maliyeti de çok düşüyor.
Koca koca bataryalı sistemlere göre uygulanabilir bir sistem. Çoğu Avrupa şehrinde bu sistem kullanılmaya başlandı

• Beğen
Phileas araçlarıda kullanılıyordu ama patladı gitti ne yazık ki
Bu araçların teknolojileriyle phileasları kıyaslayamayız bence bundaki olay çok farklı araçlar bir metro vagonundan farksız gücü vs yerindedir tahminimce denemek lazım bi yolculu testler başlasın neler olacağını göreceğiz.

• Beğen

Konu görüntüleyen kullanıcılar