Art34 Metrobüs Aracı

@B-2 Yorumuna katılıyorum. Son zamanlarda alınan otobüsleri çok yakıştıramadım İstanbul’a. Fakat yanlış hatırlamıyorsam Akia’lar ve Otokar’lar alınmadan önce yurt dışından otobüs alınması planlanıyordu. Gelgelelim, onay gelmeyince iç piyasadan otobüs satın alındı.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Murat ve Beykozlu
Eski sitede B-2 ile çok tartışmıştık.
+Yok efendim yerli malı olsun. Ucuz ve fazla otobüs alalım.
-Hayır kaliteli olsun Mercedes yada MAN alalım falan. Ama şu an düşündüğümde, gerçekten İstanbul gibi bir şehirde, özellikle de artan nüfustan dolayı, bana kalırsa sadece körüklü MAN yada Mercedes alınmalıydı. Sen yeni şeyler keşfedip daha önce denenmemiş, bilinmedik marka olan Akia’yı alır İstanbul gibi çoğu ülkeden büyük, dünyanın başkenti gibi bir şehirde denersen. İleride Akia’ların elinde patlayıp patlamayacağını bilemezsin. Konu siyasete de kaymadan minik bir eleştiri yapayım. Şu an ki belediye kaybederse İETT yöneticiliği yüzünden kaybeder.

İlk önce eklemem gerekirse Akia nın ana şirketi Hess adındadır. Ve hess markasının yurtdışında çift körüklü 3 vagonlu araçları bulunmaktadır. Aslında firma tecrübesiz değildir. Aksine otokara görr klasmanında tecrübeli bile sayılmaktadır. Ama ülkemizde sadece 9 ve 12 metre aracı bilindiği için tecrübesiz sanılmaktadır.

Otokaron ise tecrübesi 2016 ESHOT körüklüleri ile başlamıştır. Yaptıklaro en büyük hata düşük motor hacmi olan aracı kullanmalarıydı. 13 litre civarında olan Ecotorq motor da kullanılabilirdi. DAF motorların hacmi küçük olduğu için çekmiyor olabilir. Ve şanzıman da önemli. Şanzıman Tam ekonomiye göre mi ayarlandı yoksa tam güce göre mi ayarlandı bilinmez. Tam ekonomiye göre ayarlandıysa yeni yazılım ile hantallık bi nebze çözülür.

İçimdekilere tercüman oldun. Ben şahsen İETT’nin Mercedes ve Man kalitesi ile devam etmesini isterdim. Yıllardır kaya gibi sağlam olan Citaro’lar bunun en büyük örneği. Fakat ne yazık ki BMC ve Akia’lardan öteye gidemedi (2016 - 2024 yılları arasından bahsediyorum)

Bir de İETT’nin Mercedes ve Man’a ek olarak Isuzu almasını da diliyorum. Buradaki performanslarını tam bilemiyorum. Ancak Uzak Doğu’da bildiğim (Isuzu Erga) bana Isuzu’nun, Uzak Doğu’nun Mercedes’i olduğunu düşündürdü. Burada üretilenleri (Anadolu Isuzu) bilemeyeceğim ama herhalde BMC’den daha kaliteli olduklarına eminim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Beykozlu
BMCler o kadar kalitesiz değil bence. Zira toplamda 429 BMC marka otobüsten bugüne kadar hiçbir fire olmadı.

BMC bile yol kat etmişken Akia’nın bu kadar vasat araç çıkarmasına anlam veremiyorum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: B-2 ve Beykozlu
@Yasin190754 Fikrine saygım sonsuz. BMC’lerin fire vermediği de doğrudur. Hatta BMC’lerin ÖHO’larda çalışan Akia’lardan, Temsa’lardan çok daha iyi olduklarını düşünüyorum. Fakat malzeme kalitesi ve bazı mühendislik hataları yüzünden Mercedes ile mukayese edilemez BMC’ler. Şu an B40xx ve B5xxx serisinin yerinde M kapı numaralı otobüslerin olmalarını dilerdim.

Son düzenleme:
Aracın için gayet ferah testler başarılı olacak mı bakalım tam parkuru 400 kişiyle tamamlayabilirse zamanla tüm metrobüs araçları bunlardan olacak şuan faliyette olan tek körüklülerin hepsi otobüs hatlarına kayar.

Elektrigi neyden uretiyoruz? Yine fosil yakıt. Elektrikli araclarin menzilleri düşük ve bataryalar çok çabuk ölüyor Periyodik olarak batarya değişimi sart

• Beğen
Tepkiler: Beykozlu
Bırak şimdi Phileasları. Şu an kullanılan Mercedes metrobüsler de, Citarolar da rahmetli Topbaş’ın eseri.

Eskiden kesinlikle şimdikinden daha kaliteli araçlar alınıyordu. CapaCityler, Conecto körüklüler, Citarolar, Otokar Kentler vs…

Akia metrobüsleri ben beğendim ama daha ilk günden arıza verdiler. Otokarların da 2 tanesi çarpışmıştı. (O5014-O5049)

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ulaşımmerakı
Otonom sürüşler için metrobüs hattının belli bölgelerine bu çizgiler çizilmiş. Küçükçekmece’de hafta sonu görmüştüm.

Otonom sürüşler için metrobüs hattının belli bölgelerine bu çizgiler çizilmiş. Küçükçekmece’de hafta sonu görmüştüm.
Teknoloji gelişiyor ayak uydurmak gerek bu sistem başarılı olursa metrobüsü kullananlar biraz daha rahat eder ama bu hat için ben artık metro sistemine geçilmesi gerektiğini düşünüyorum gerekli metro hatları bittikten sonra bu hatta dönüştürülmeli.

Metro şart bu güzargah için. Artık metrobüs kaldırmıyor bu yoğunluğu. Ancak metro çözer. Beylikdüzü-Sefaköy metro hattı için onay meselesi var. Biran önce çözülüp inşaatına başlanmalı. Her geçen gün zararımıza.

Konu görüntüleyen kullanıcılar