İETT'nin Akia Ultra LF 12 Otobüsleri

Bu fark araç başına 167 bin lira kadar düşüyordu. Otokar alsalar iflas etmezlerdi. :roll_eyes:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Beykozlu
Ben uzasın diye söylemiyorum genel bir konuşma yapmıştım sonuçta bu otobüsler teslim edildi ve hizmetteler. Elbette ülkemiz de Mercedes benz veya herhangi bir daha iyi marka görüp binmek isteyebiliriz bunlardan kendimizi eksik görmüyorum zaten. Sonuçta ihalenin şartları belli girecek firmalar belli İETT’nin şartları içersin de en uygunu Akia’ydı Akia oldu. en uygunu Otokar olsa otokar alınırdı.

İler ki dönemler bir araç alımı yaparlarsa umarım otokar veya farklı bir firma olur. :+1:t2: :pray:t2:

Son düzenleme:
Metrobüs işinde başarılı oldukları için alındılar. Ben böyle düşünüyorum.

12 metrelikleri baştan sona fiyasko.

Son düzenleme:
  • Beğen
Öyle tabi yani olmuşla ölmüşe çare yok.

Ama bir örnek vermem gerekirse şuan güncel fiyat olarak bir cngli bmc procity körüklü 22 milyon 200 bin tl kdv dahil.

İhale de fark 25 milyon liraydı.

Elektrikli alımında bari umarım Akia alınmaz çünkü onda da en ucuz fiyatı verecek Akia’dır bence bu su götürmez bir gerçek 😦

Son düzenleme:
İBB şartlarına göre istanbulda Türk menşei dışında aracı hatta koyamazsınız.
İhale dönemine göre 5 tane sıolo araçlık fark olduğunu düşüünün fiyattta

• Beğen
Tepkiler: Tam35
Mercedes - Alman
MAN - Alman
BMC - Türk
Otokar - Türk
Güleryüz - Türk
Temsa - Türk
Karsan & Menarinibus - Türk - İtalyan
Isuzu - Japon
Akia - İran

5’ten fazla otobüs zaten İETT bir sene de ıskartaya çıkarıyordur. Tramvay çarpıyor, köprüden uçuyor, yanıyor vs.

Son düzenleme:
  • Beğen
Karsan artık Bredamenarinibus araçlarını üretmiyor dolayısıyla Bredamenarinibus tamamen İtalyan.

Son düzenleme:
  • Beğen
İkarus da test aracı yolluyor. Çin markaları da bilmem ne de. Onlrın amacı firmanın aracı deneyip reklam yapması.
Ve İETT isterse uluslararası ihale açıp alım yapar onda da yedek parça vs katınca yabancıların çok şansı yok.

• Beğen
Tepkiler: Tam35 ve Autobus
İsterse alır fakat MAN Mercedes gibi markaların Türkiye de fabrikası var dolayısıyla gerek yok. Uluslararası modelleri burada üretmek parça tedariği açısından daha iyi olur.

Ya ne ilgisi var deli mi İETT kendini kullandırsın? İETT talep eder ve test eder bu işin doğrsu budur siz yanlış biliyorsunuz bence. En basitinden elektrikli metrobüs aracı bunu İETT talep etti test etti. O demedi yani geliyim de bi reklam yapıyım.

Markalar otobüslerini tüm dünya şehirlerinde dağ bayır kar kış yani bu şekilde test ederler dayanıklılığını.

Son düzenleme:
  • Beğen
İsterse İETT talep eder isterse firma kuruma verir.
O duruma göre değişir. Firmalar boş araç ile test de yapabiliyor. Örneğin Man testlerinde test aracı içindeki test yükü ile bir tsne otobüsün kıçına yapışır, yol boyunca o otobüs durursa durur, basarsa basar. Yaz testi İzmir, kış testi Erzurum’da olur Man’ın. Bu üretim testi de olabiliyor.

Bazen kurumlar bu araç bize uygun mu diye test aracı talep edebilir. Vaktinde bazı belediyeler 9 metre araç alacak iken bir sürü firma test aracı yollamıştı. Bursa’da sanırsam 2008 de 4 5 firma test aracı yollamıştı ihaleyi Otokar Doruk LE ile kazandı.

Bazende otobüsün yeni kasası çıkar. Belediyelere reklam amaçlı gönderirler. Belediyeler beğenirse alsın diye. 2016 da 3. Nesil conectonun testi gibi. Ya da elektrikli araçlar gibi.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Beykozlu ve Tam35
İETT modeline binmedim ama ÖHO modeline binmişliğim var. Bazısı çok iyi, motor sesi duyulmuyor, kliması güzel soğutuyor, trim sesi yok, sallanma yok.

Bazısına bakıyorsun içeride garip bir koku var, trim sesleri fazla fazla geliyor, motor sesi çok gürültülü geliyor, kapıları aşırı yavaş açılıyor, bir çukura girdin mi yerinden zıplayıp sallanıyorsun.

Fazla uzun ömürlü değil gibi AKIA’lar.

Büyük ihtimalle yurt içi satışındna çok yurtdışı satışa odaklandılar. Güleryüz de aynı şekilde hep yurtdışına çalışıyor. Man da tekil sipariş kabul etmeyip toptan veyahut yurtdışı çalışıyor.

Akia Asya’ya da çalışıyor şuanda.

• Beğen
Tepkiler: Beykozlu ve Tam35

Konu görüntüleyen kullanıcılar